Pití čaje je tradicí v mnoha kulturách. Navíc, kdo by neměl rád pití čaje v chladných dnech nebo po náročném dni. Na výběr je mnoho druhů čajů, z nichž nejoblíbenější jsou zelený, černý, oolong, zázvorový, bílý, rooibos a bylinný.
Pokud s pitím čaje začínáte, možná neznáte mnoho druhů jedinečných čajů jako je například čaj z květů motýlího hrášku. Přesto, jakmile se s ním seznámíte, pravděpodobně na něj nezapomenete kvůli jeho fascinující změně barvy.
Kromě změny barvy bude pro vás zajímavý také z jiného významu. Květ motýlího hrachu plný zdraví prospěšných látek, včetně antioxidantů, nebo také pigmentů, díky nimž přirozeně barví potraviny a nápoje.Díky svým úžasným modrým okvětním lístkům a pozoruhodné všestrannosti si tato květina získala pozornost bylinných nadšenců, kuchařů a zdravě smýšlejících lidí po celém světě.V tomto článku se ponoříme do hloubky, abychom lépe porozuměli tomu, kde a jak se tento čaj vyrábí, jeho živinám, možným přínosům a vedlejším účinkům.
Historie:
Butterfly pea (latinsky Clitoria ternatea) neboli motýlí hrášek je rostlina pocházející z jihovýchodní Asie. Tento druh čaje je nejznámější pro své zářivé barvy, neboť čaj má po namočení ve vodě výrazný modrý nádech. Objevil ji a pojmenoval německý botanik Johann Philipp Breyne během expedice na ostrově Ternate v Indonésii v roce 1800. Byl současníkem Charlese Darwina a oba se zabývali myšlenkami přírodního výběru a evoluce druhů.
Květy této rostliny mají tvar připomínající ženské pohlavní orgány, odtud latinský název rodu Clitoria. Jak napovídá její druhá část, pochází z ostrova Ternate a rozšířila se do jihovýchodní Asie a na další kontinenty. Ve svém přirozeném prostředí se obvykle vyskytuje na okrajích lesů a v blízkosti břehů řek. Tato rostlina však může být i pokojovou rostlinou a je také krásnou okrasnou rostlinou pěstovanou na plotech nebo robustních mřížích. Kromě toho je užitečná také jako luštěnina, protože v půdě váže dusík. Nejlépe se jí daří ve vlhké a neutrální půdě, ale snese i období sucha. Rostlina má charakteristické znaky, díky nimž je nezaměnitelná. Rostlina vytváří až 6 metrů dlouhé liány s eliptickými listy, ale její nejvýraznější částí jsou květy sytě modré barvy. Po sklizni se květy používají v různých kulinářských a wellness aplikacích, včetně čajů, bylinných léků a živých potravinářských barviv. Díky své bohaté kulturní historii a rozmanitému využití se květ motýlího hrášku stal oblíbenou a kultovní botanickou rostlinou v mnoha asijských kulturách.
Domorodci z Ternate začali motýlí hrášek používat v ajurvédské medicíně. Důvodem použití květu v jejich léčebné praxi byla celá řada zdraví prospěšných látek, které rostlina údajně má, i když o tom si povíme později. Hlavním prostředkem, který se používal byla destilace do čaje, který uživatelům umožňoval snadné požití. Čaj poskytuje blahodárné účinky a přejímá její zbarvení, čímž čaj z motýlího hrášku získává zajímavou modrou nebo fialovou barvu. Již samotné zbarvení přivedlo čaj z motýlího hrášku do povědomí moderní společnosti, ačkoli kosmetické a zdravotní účinky upevnily místo čaje.
Pokud jde o schopnost květu motýlího hrášku měnit barvu, hlavní slovo má kyselina. Tato rostlina mění horkou vodu s pH mezi 4 a 8 na odstíny modré, které se pohybují od tmavě kobaltové po fascinující azurovou. Stačí ještě jeden střik kyseliny citronové a voda se opět změní, tentokrát na zářivě purpurovou.
Historicky byl čaj z motýlího hrášku považován za přírodní lék na příznaky mnoha onemocnění, včetně horečky, zánětů, artritických bolestí způsobených rozkladem kolagenu a cukrovky, abychom jmenovali alespoň některé. (1)
Protože je bohatý na antioxidanty, mohou květy motýlího hrachu pomáhat v boji proti oxidačnímu stresu a volným radikálům, což jsou dva hlavní faktory přispívající ke stárnutí a rozvoji nemocí. (2),(3)
Mezi tyto antioxidanty patří:
Jedna studie z roku 2021 se zaměřila na použití extraktu z C. ternatea k revitalizaci pokožky zkoumaných osob. Podle standardního vědeckého postupu byly subjekty rozděleny do testovací a kontrolní skupiny, přičemž ta druhá dostala místo extraktu placebo. Výsledky ukázaly, že lokální aplikace extraktu z C. ternatea zvýšila hydrataci pokožky o 70 % ve srovnání se skupinou, která dostávala placebo. Tato rehydratace obnovuje pružnost a vzhled pokožky a zabraňuje projevům stárnutí, jako jsou vrásky. (8)
Pokud jde o zdraví vlasů, byla o 9 let dříve, v roce 2012, provedena další studie, která měla zjistit, zda je C. ternatea účinným stimulátorem růstu vlasů. Studie srovnávala C. ternatea s minoxidilem, běžnou a středně úspěšnou léčbou vypadávání vlasů dostupnou ve většině lékáren. Výsledky naznačují, že C. ternatea je mírně účinnější než minoxidil. (9)
Tyto studie potvrzují, že C. ternatea má potenciál jako doplněk pro zdraví vlasů a pokožky, ale je zapotřebí dalšího výzkumu, než tato teorie dosáhne stejné úrovně jako jiné produkty. Nicméně antioxidanty v květu motýlího hrachu tyto schopnosti posilují, protože antioxidanty mohou zabránit poškození, které vede k předčasnému vypadávání vlasů a tvorbě vrásek. To znamená, že tyto první studie mají své opodstatnění. (10)
Předpokládá se, že květ motýlího hrášku má antimikrobiální a protizánětlivé účinky díky přítomnosti sloučenin, jako je kyselina p-kumarinová a glukosid delfinidin. Konzumace této rostliny a čaje může také bojovat proti virům a infekcím. (11)
Výzkumy naznačují, že čaj z motýlího hrachu může pomáhat podporovat zdravé trávení a zdraví střev, které je silně spojeno s funkcí imunitního systému, a chránit trávicí trakt před křečemi, nevolností, pálením žáhy a vředy. Potenciálně může také podporovat detoxikaci a schopnost jater odstraňovat z těla škodlivý odpad, protože působí jako mírné projímadlo a přírodní diuretikum.
Kromě toho bylo zjištěno, že Clitoria ternatea má anthelmintické vlastnosti, takže se někdy používá k léčbě parazitárních infekcí.
Dalším imunitu posilujícím účinkem této rostliny je její schopnost podporovat zdraví dýchacích cest. Může pomáhat odstraňovat hlen a tekutiny z plic a dýchacích cest a snižovat podráždění a záněty, což pomáhá léčit bronchitidu, nachlazení a kašel. Předpokládá se, že je také užitečná při zvládání astmatu a alergií. V ájurvédské tradici byl květ Clitoria ternatea jednou z nejpoužívanějších složek různých přípravků podávaných k léčbě dýchacích potíží. (12)
Některé výzkumy, včetně těch na zvířatech, naznačují, že Clitoria ternatea může zvýšit hladinu acetylcholinu v mozku, což je látka prospěšná pro soustředění, paměť a další kognitivní úkoly.
Díky své schopnosti bojovat proti oxidačnímu stresu může být květ motýlího hrachu užitečný pro zpomalení ztráty paměti související s věkem a pro obecnou podporu duševního zdraví, včetně ochrany před úzkostí, účinky chronického stresu, depresí a ADHD. (13)
Antioxidanty obsažené v Clitoria ternatea mohou chránit oči před poškozením volnými radikály, včetně poškození sluncem, dráždivými látkami a účinky špatné stravy. Může také pomoci zvýšit průtok krve do očí.
Výtažky a oční gely z Clitoria ternatea se v některých případech používají k řešení problémů souvisejících se zrakem, jako je glaukom, poškozená sítnice, rozmazané vidění, špatné noční vidění a unavené/suché/namáhané oči. (14)
Květ motýlího hrachu může při lokálním použití zabránit známkám předčasného stárnutí pokožky, jako je ztráta pružnosti, jemné vrásky a nerovnoměrný tón a struktura.
Existují důkazy, že může zvýšit hydrataci pokožky a bránit ji před poškozením slunečním zářením díky antioxidantům, jako jsou polyfenoly. Protože má protizánětlivé účinky, může také pomoci při léčbě vyrážek, otoků, svědění a dermatitidy nebo alergií, které postihují pokožku. (15)
Další výhodou je schopnost motýlího hrášku pomáhat udržovat zdravou pokožku hlavy a zdraví vlasů. Předpokládá se, že pomáhá přivádět do vlasových folikulů další krev a snižovat záněty, které by mohly zhoršovat růst vlasů. V důsledku toho ho najdete v některých šamponech, kondicionérech a dalších vlasových přípravcích určených k omezení šedivění a řídnutí vlasů. (8)
Clitoria ternatea může pomáhat snižovat hypertenzi (vysoký krevní tlak) a vysoký cholesterol, napomáhat dalším kardiovaskulárním funkcím a stabilizovat hladinu cukru v krvi, jak ukazují některé výzkumy na zvířatech. Některé studie ukazují, že může také chránit před příznaky souvisejícími s cukrovkou a inzulinovou rezistencí díky schopnosti vyhýbat se oxidačnímu stresu. (16)
Stejně jako jiné rostliny s vysokým obsahem antioxidantů je možné, že hrachor motýlí může potenciálně pomáhat při hubnutí a chránit před obezitou díky svým obecným metabolickým přínosům, i když je na toto téma zapotřebí dalšího výzkumu. (17)
Kromě všech těchto dalších výhod je motýlí hrách jedním z druhů rostlin, pokud ne jediným, který produkuje specifické peptidy zvané cyklotidy (16). Ačkoli lékařské studie účinků cyklotidů v této květině jsou zatím předběžné, existují důkazy, že jsou toxické pro rakovinné buňky a že vykazují vlastnosti, které bojují proti HIV, různým formám rakoviny a dalším škodlivým chorobám. Kromě silných cyklotidů působí květina také protizánětlivě, antimikrobiálně a stimuluje průtok krve v celém těle, což může pomoci zmírnit příznaky, které se projevují při škodlivých onemocněních. (17)
Jak užívat Butterfly pea ?
Clitoria ternatea se nejčastěji konzumuje jako čaj nebo extrakt, který se vyrábí z listů a květních plátků rostliny. V Malajsii a Singapuru se používá k přírodnímu barvení rýže v pokrmech, jako jsou nasi kerabu, pulut inti, kuih tekan a pulut tai tai. Čaj z květů motýlího hrachu je v jihovýchodní Asii již po staletí oblíbeným nápojem. Když se podává horký, často se kombinuje s citronem a medem, což z něj činí oblíbenou volbu po večeři a běžné osvěžení v lázních, v thajštině známé jako nam dok anchan. Když se podává studený, je čaj z modrého motýla obohacen o přísady jako skořice, zázvor, med, máta a mučenka.
Jak chutná květ motýlího hrachu? Popisuje se jako jemná květinová chuť s nádechem sladkosti, podobná heřmánkovému čaji. Jeden šálek uvařeného čaje z motýlího hrášku obsahuje přibližně pět nebo méně kalorií a neobsahuje žádný kofein, tuk, bílkoviny, sacharidy ani cukr.
Jak si doma připravit čaj z motýlího prachu:
Na šálek čaje 250ml použijte asi 1-2 čajové lžičky sušených listů a okvětních lístků. Sušené listy a okvětní lístky zalijte velmi horkou vodou a nechte je louhovat asi 3 až 5 minut. Sledujte, jak se voda začne zbarvovat do tmavě modré barvy. Pokud chcete, aby se čaj místo toho zbarvil do fialova, můžete do něj vymačkat trochu citronové nebo limetkové šťávy.
Tradičně se čaj z motýlího hrášku vychutnává jako součást uklidňující meditace, která začala s určitým záměrem. Smyslem je sledovat, jak se barvy čaje proměňují, když si představujete, jak rostete a měníte se.
Kromě přípravy čaje z něj vyzkoušejte jeho použití v koktejlech nebo jako přírodní potravinářské barvivo, například do dezertů. Mezi modernější způsoby využití okvětních lístků patří výroba nových koktejlů, modrých bomb do koupele a modré zmrzliny. (18)
Závěr:
Květ motýlího hrachu (Clitoria ternatea) je rostlina používaná k výrobě bylinného čaje nebo extraktu bohatého na živiny. Samotná rostlina pochází z jihovýchodní Asie a je bohatá na antioxidanty, jako jsou polyfenoly a antokyaniny, které jí dodávají jasně modrou barvu.
Mezi prospěšné účinky patří protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti, ochrana mozku, kůže a očí, usnadnění trávení a podpora dýchacích a metabolických funkcí.
Květ motýlího hrášku, který zaujme svým vzhledem, je opředen tradicí a nabitý potenciálními zdravotními účinky, je víc než jen hezkou tváří v botanické oblasti. Jeho všestranné využití v kulinářství i wellness z něj dělá výjimečnou ingredienci pro ty, kteří chtějí do svého života vnést nádech elegance, kultury a zdraví.
Kvalitní čaj Butterfly Pea u nás naleznete v podobě sušených okvětních lístků.
Dilip Murthy je odborník, který se podílel na několika studiích o motýlím hrachu. V současné době působí na katedře biomedicínských věd a terapie Fakulty lékařství a zdravotnických věd na Universiti Malaysia Sabah (UMS).
Zdroje:
Mučenka pletní (Passiflora incarnata) je rostlina, která se už po staletí používá pro své uklidňující účinky. Původem z Ameriky, dnes ji ale najdeme i v dalších koutech světa – od Evropy až po Asii a Afriku. Využívá se především díky své schopnosti zklidnit nervy a pomoci s úzkostí. Obsahuje látky jako flavonoidy a alkaloidy, které přispívají k jejímu léčivému působení.
Adaptogeny jsou rostlinné látky, které podporují přirozenou schopnost těla lépe zvládat stres a udržovat rovnováhu. Tyto byliny, často používané v tradiční čínské medicíně a ajurvédě, jako jsou Ashwagandha, Rhodiola nebo Schizandra, mohou pomoci zvýšit fyzickou i psychickou odolnost vůči stresu. (1,2)
Dne 12.11. jsme pro Vás otevřeli již 8. kamennou prodejnu Kratom World, se kterou jsme nyní zavítali do středočeského Kladna. Na naší nové adrese Náměstí starosty Pavla 10, Kladno naleznete malý krámek Kratom World s velkým výběrem.