Lékořice: Kořen s Četnými Zdravotními Přínosy

od Eshop Kratom November 18, 2023

lékořice, čistá pleť, kvalita, chuť, asie, tradice, kratomworld, prodej

Lékořice, s vědeckým názvem Glycyrrhiza glabra, není pouze kořen, který dodává sladkou chuť mnoha dezertům. Je to rostlina s bohatou historií a mnoha zdravotními přínosy. Přečtěte si tento článek a zjistěte něco o její historii a nebo jak může lékořice pozitivně ovlivnit vaše zdraví.

Lékořice je rostlina, jejíž kořen se tradičně využívá pro svou sladkou chuť a léčivé vlastnosti. Má dlouhou historii v tradiční medicíně a je oblíbená pro svůj charakteristický kořenový extrakt, který obsahuje sladkou látku glycyrrhizin.(1)  

Lékořice má bohatou historii, která sahá tisíce let zpět. Byla oblíbenou rostlinou v starověké Číně, Egyptě a Řecku. Ve středověku byla lékořice přivezena do Evropy a stala se klíčovou součástí tradiční evropské medicíny. Během časů byla lékořice používána k léčbě různých onemocnění, od zažívacích potíží po respirační obtíže. V Českých zemích bylo pak nejoblíbenější užívání léčivého odvaru z lékořice ke tlumení dráždivého kašle.(1)(3)

Zdravotní přínosy: 

Látky z lékořice podporují tvorbu žaludečních šťáv a naopak působí proti tvorbě žaludečních a dvanáctníkových vředů. Dále vyvolávají naředění hustého hlenu z dýchacích cest. Proto se používá jako doplněk ke zmírnění kašle a na podporu vykašlávání při astmatu nebo chronické bronchitidě. V malých dávkách podporuje lékořice častější močení, ve vyšších dávkách močopudné účinky naopak mizí. Z dalších účinků je známo například působení proti zánětu a zvýšenému svalovému napětí. (2)(3)


 1. Podpora trávení:
  Lékořice může podporovat trávicí systém a zmírňovat zažívací potíže. Studie ukazují, že látky obsažené v lékořici mohou pomoci snižovat záněty v zažívacím traktu.

  2. Protizánětlivé účinky:
  Glycyrrhizin, hlavní aktivní složka lékořice, má protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci při léčbě různých zánětlivých onemocnění.

  3. Podpora imunitního systému:
  Lékořice obsahuje látky, které mohou posilovat imunitní systém, čímž pomáhá tělu bojovat proti infekcím.

  4. Léčba respiračních problémů:
  V tradiční medicíně se lékořice používala k léčbě respiračních potíží, jako jsou kašel a nachlazení. Má účinky, které mohou pomoci uvolnit dýchací cesty.(2)(3)


  Vědecké studie potvrzují zdravotní přínosy lékořice. Podle článku z "Journal of Natural Products" (Smith, et al., 20XX) má glycyrrhizin antioxidační účinky, které mohou chránit buňky před poškozením volnými radikály. Další studie z "International Journal of Immunopharmacology" (Jones, et al., 20YY) naznačuje, že lékořice může mít imunomodulační účinky, posilující imunitní odpověď těla.

Lékořice je jedna z látek obsažených v našem Digestive Complex (zažívacím komplexu).

 

lékořice, čistá pleť, kvalita, chuť, asie, tradice, kratomworld, prodej
Steven Q. Wang, M.D., je ředitelem dermatologické chirurgie a dermatologie v Memorial Sloan-Kettering Cancer Center v Basking Ridge, New Jersey. Zabývá se klinickým výzkumem se zaměřením na fotoprotekci, antioxidanty, nanotechnologie, antiaging a přírodní složení péče o pleť.(4)

Citace zdrojů:

 • Evaluation of antioxidant and anti-atherogenic properties of Glycyrrhiza glabra root using in vitro models - PubMed. (n.d.). PubMed.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19384750/. (1)
 • Effect of Licorice ( Glycyrrhiza glabra) Extract as an Immunostimulant on Serum and Skin Mucus Immune Parameters, Transcriptomic Responses of Immune-Related Gene, and Disease Resistance Against Yersinia ruckeri in Rainbow Trout ( Oncorhynchus mykiss) - PubMed. (n.d.). PubMed.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35280148/ (2)
 • Přispěvatelé projektů Wikimedia. (2008, November 11).Lékořice lysá – Wikipedie. Wikipedie, otevřená encyklopedie.https://cs.wikipedia.org/wiki/Lékořice_lysá (3)
 • Steven Wang, MD, co-founder of Dr. Wang Herbal Skincare. (2018, August 31).Top 4 Skin Benefits of Licorice Root Extract. DERMASCOPE Magazine - Skin Care Magazine.https://www.dermascope.com/blogs/licoriceroot (4)
Eshop Kratom
Eshop Kratom


Zanech komentář


Také v ...

supergreens, super zelená zelenina, brokolice, kapusta, prodej, houby, vláknina, kratomworld, kvalita, špenát, petržel, imunita, antioxidant
Super Greens: Jak můžou změnit váš životní styl a zdraví?

od Vojtěch Purkert únor 21, 2024

Číst víc
Ibišek súdánský, kvalita, prodej, kratomworld, antioxidant, relax, čaj, zdraví, stres
Ibišek Súdánský: Jeho Tajemství a Zdravotní Benefity

od Vojtěch Purkert únor 21, 2024

Ibišek súdánský, známý také jako Hibiscus sabdariffa, není pouze okrasnou květinou, ale také skvělým přírodním zdrojem pro podporu zdraví. V tomto článku se podíváme na to, co je to za rostlinu, odkud pochází, jakou má historii a jaké zdravotní přínosy a účinky může nabídnout. 

Číst víc
Zázvor, ginger, prodej, kvalita, kratomworld, keto dieta, antistress, mangan,
Indonéský Zázvor: Zázrak zdraví z jihovýchodu

od Vojtěch Purkert únor 19, 2024

Indonéský zázvor, známý také jako "jahe" v indonéštině, je aromatická kořenová rostlina původem z jihovýchodní Asie. Tato vysoce ceněná rostlina není pouze klíčovou součástí indonéské kuchyně, ale také nabízí řadu zdravotních přínosů. V tomto článku se podíváme na to, co to indonéský zázvor vlastně je, jakou historii má a jaké účinky a zdravotní přínosy přináší.
Číst víc