Poznejte naší Moringu (moringa oleifera). Ve své rodné Indii a Nepálu je známý jako „paličkový strom“, „strom zázraků“ a „strom života“; dnes se také pěstuje v Africe, Latinské Americe a Asii. Prášek z moringy, vyrobený z listů stromu moringa, má řadu vědecky podložených benefitů a léčebných využití. Tato superpotravina se používá již po tisíce let jako tradiční lék ve fyto medicíně a ájurvédském léčitelství.
Většina zdravých potravin, které jíte, má vždy jen jednu hlavní živinu, např. mrkev - vitamín A, citrusy - vitamín C, ořechy - vitamín E. Listy moringy jsou označeny jako superpotravina, protože jeden šálek nakrájených listů je dobrý zdroj železa, vápníku, vitamínu C, vitamínu B6 a riboflavinu a má pozoruhodné množství draslíku, vitamínu A, vitamínu E a hořčíku. Ve skutečnosti jsou listy moringy koncentrovanější na vitamín C než pomeranče. To znamená, že moringa může přispět ke všemu, od lepšího vidění a lepší imunity až po zdraví kostí a pokožky.
Ať už jste vegetarián nebo se jen snažíte omezit maso, není vždy snadné najít vhodný rostlinný protein. Ano, existuje čočka a tempeh, ale někdy chcete jen rychlý doplněk bez vaření, který můžete přidat do smoothie misky nebo do polévky. Zde přichází na řadu moringa. Prášek vyrobený z jejích rozdrcených listů je nabitý bílkovinami a je lepší než luštěniny, protože obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, nezbytné pro regeneraci svalů a produkci energie a regulaci nálady.
Stres může zhoršovat váš sexuální život. Může snížit hladinu hormonů, zvýšit kortizol a snížit dopamin, a tím se sníží i libido. Ve studiích na zvířatech bylo prokázáno, že moringa nejen snižuje hladinu kortizolu, ale může také přirozeně zvyšovat hladinu testosteronu, známého podporovatele sexuální touhy. V jedné studii extrakt z moringy zlepšil sexuální výkonnost u potkanů potlačením kortizolu a zvýšením testosteronu.
Myslete na svá játra jako na detoxikační prostředek těla. Filtruje krev, detoxikuje chemikálie a metabolizuje tuk – a moringa mu může pomoci lépe fungovat. Za prvé, moringa obsahuje vysoké koncentrace polyfenolů pro obrácení oxidace v játrech a předběžný výzkum ukázal, že konzumace moringy snižuje fibrózu jater a chrání před poškozením jater.
Volné radikály jsou vytvářeny např. znečištěním, smaženým jídlem a vystavením na slunci. Poškozují vaše buňky tím, že je obírají o elektron, a tím způsobují oxidační stres, poškození buněk a předčasné stárnutí. Pomocníci: antioxidanty, jako jsou flavonoidy, polyfenoly a kyselina askorbová, všechny nacházející se právě vmorinze. Bylo prokázáno, že strava bohatá na antioxidanty zabraňuje předčasným vráskám a nejspíš i prodlužuje život.
Bylo prokázáno, že moringa významně snižuje zánět v buňkách. Kromě toho, že moringa obsahuje polyfenoly a isothiokyanáty snižující zánět, snižuje také zánět tím, že potlačuje zánětlivé enzymy a proteiny v těle. Může pomoci tedy např. s cukrovkou, kardiovaskulárním onemocněním a s rakovinou.
Prudký nárůst hladiny inzulinu a cukru v krvi může způsobit změny nálad a touhu po cukru a dokonce vést k rozvoji diabetes 2. typu a obezity. Vyzkoušejte tedy moringu. Prášek z listů moringy byl v laboratorních studiích účinný při snižování hladiny lipidů a glukózy a regulaci oxidačního stresu. Jedna studie na zvířatech dokonce ukázala, že moringa ve stravě může pomoci snížit přibírání na váze a inzulinovou rezistenci.
Prášek z listů moringy obsahuje asi 30% vlákniny, většinu z ní nerozpustné, což je něco, co potřebujete nejen pro trávení, ale také to může snížit riziko onemocnění. Moringa je přírodní antibiotikum a antibakteriální látka a může pomoci inhibovat růst různých patogenů, které mohou způsobit zažívací potíže. Bylo prokázáno, že protizánětlivé vlastnosti moringy pomáhají při poruchách trávení, jako je kolitida; navíc nedávná studie na myších zjistila, že může zlepšit střevní bakterie.
Je to odhadováno, že jeden z osmi lidí ve věku nad 65 let má Alzheimerovu nemoc. List moringy má vysoký obsah vitamínů C a E, které bojují proti oxidačnímu stresu spojenému s Alzheimerovou chorobou. Studie na zvířatech jak Alzheimerovy choroby, tak demence vykazují slibné výsledky. Dále je moringa také spojována se zvýšeným dopaminem a serotoninem ("hormony štěstí"), s dalším výzkumem by mohla být v budoucnu možná použita k léčbě deprese.
Žádné špatné vedlejší účinky nebyly spojeny s vysokými dávkami flavonoidů z rostlinných zdrojů. To může být vysvětleno relativně nízkou částí, která jde postupně do krevního oběhu a rychlostí jakou je v těle absorbována, stejně jako rychlým vylučováním flavonoidů.
Listy, semena, kůra, kořeny, míza a květy moringy se běžně používají v tradiční medicíně. Listy a lusky semen se používají jako potrava. Studie zahrnující extrakty z listů ukazují, že moringa je velmi bezpečná. V souvislosti se studiem na lidech nebyly hlášeny žádné škodlivé účinky.
Prášek vyrobený ze sušených a mletých listů moringy má jemnou chuť s lehce zemitým tónem, takže se dobře hodí do mnoha různých receptů.
Ve videu níže naleznete ještě mnoho dalších informací i této úžasné surovině.
Děkujeme za přečtení!
Tým Kratom World
Mučenka pletní (Passiflora incarnata) je rostlina, která se už po staletí používá pro své uklidňující účinky. Původem z Ameriky, dnes ji ale najdeme i v dalších koutech světa – od Evropy až po Asii a Afriku. Využívá se především díky své schopnosti zklidnit nervy a pomoci s úzkostí. Obsahuje látky jako flavonoidy a alkaloidy, které přispívají k jejímu léčivému působení.
Adaptogeny jsou rostlinné látky, které podporují přirozenou schopnost těla lépe zvládat stres a udržovat rovnováhu. Tyto byliny, často používané v tradiční čínské medicíně a ajurvédě, jako jsou Ashwagandha, Rhodiola nebo Schizandra, mohou pomoci zvýšit fyzickou i psychickou odolnost vůči stresu. (1,2)
Dne 12.11. jsme pro Vás otevřeli již 8. kamennou prodejnu Kratom World, se kterou jsme nyní zavítali do středočeského Kladna. Na naší nové adrese Náměstí starosty Pavla 10, Kladno naleznete malý krámek Kratom World s velkým výběrem.