Ostropestřec mariánský – nejen pro zdravá játra

od Jan/Jaroslav Němec June 22, 2023

ostropestřec játra mariánský zdraví pro celé tělo kůra bodlák drcený plod

Ostropestřec mariánský, který je známý také jako bodlák s výrazně fialovými květy, je běžně rostoucí rostlinou v České republice. Patří do čeledi Asteraceae, kam patří také slunečnice a sedmikrásky. Tato rostlina je prakticky celá jedlá. Možná jste si doposud nevšimli ostropestřce, což je ale škoda, protože má mnoho prospěšných účinků, které jsou získávány z drcených semen. Od silné a cílené podpory, kterou poskytuje našim těžce pracujícím játrům, až po schopnost stimulovat imunitní systém a dokonce podporovat zdraví pokožky - ostropestřec mariánský má řadu zdravotních výhod, které lze využít k posílení zdraví celého těla. V tomto článku si představíme také další účinky, které jsou podložené výsledky vědeckého výzkumu a studií. Zároveň vám poradíme, jak se ostropestřec zpracovává a jak se používají výrobky z něj.

Aktivní látky obsažené v ostropestřci mariánském?

Podle historických pramenů se ostropestřec mariánský používal jako léčivka již v době antického Říma a Řecka proti hadímu uštknutí a odtoku žluči. Prokazatelnou souvislost efektu ostropestřce na jaterní tkáň se však potvrdilo až v roce 1968, kdy se z plodů podařilo izolovat aktivní látky zvané silybin, silydionin a silikristin, komplexně přezdívané silymarin. Silymarin je účinná látka, která se nachází v ostropestřci mariánském a je odpovědná za jeho zdravotní benefity. Proto je rostlina pojmenována Silybum marianum.

Látky obsažené v ostropestřci jsou unikátní a některé z nich prakticky v jiných rostlinách nejsou obsaženy. Kromě silymarinu obsahuje podíl bílkovin a rostlinných olejů, aminokyselin, nenasycených mastných kyselin, flavonoidů a biogenních aminů jako histamin a tyramin. Důležitou součástí jsou také silice a vitamin E, který působí na nervovou, oběhovou i vylučovací soustavu.

Léčivé vlastnosti Ostropestřce mariánského

Bezesporu je jeden z nejlepších prověřených přírodních léků na nemoci jater a jejich celkovou regeneraci. Vděčí za to látce zvané silymarin, jež je považována za jednu z nejefektivnějších, co se týče obnovy jaterní tkáně. Léčí tzv. tučná nebo ztvrdlá játra (cirhóza), ale také následky jejich infekčních zánětů, např. žloutenky. Účinky silymarinu jsou tak výrazné, že se úspěšně používá dokonce i pro regeneraci silně poškozených jater u drogově závislých a léčených alkoholiků, nebo lidí s poškozenými játry následkem dlouhodobého užívání syntetických preparátů, po chemoterapii nebo otravách jedy nejrůznějšího druhu, i např. po otravě houbami apod. Vhodné jsou i tam, kde k zanesení jater došlo buď v důsledku špatné výživy, nebo nadvýživy, tedy u lidí obézních. Zbavují naše tělo též např. dnes tak běžných chemických příměsí z potravin, které našim játrům při vysokém množství nepopiratelně škodí. Všechny zmíněné účinky ostropestřce byly odborně prokázány mnohými studiemi a jeho blahodárný vliv na naše tělo je dnes běžně znám i lékařům, kteří ho také často doporučují svým pacientům.

Antioxidační účinky:

Silymariny obsažené v ostropestřci mariánském mají silné antioxidační účinky. Antioxidanty pomáhají neutralizovat volné radikály, což jsou nestabilní molekuly, které mohou způsobovat poškození buněk a přispívat ke vzniku různých onemocnění. Tyto antioxidanty také přispívají k ochraně a obnově jater i dalších orgánů a tkání v těle.

 Snížení zánětu:

Ostropestřec mariánský má protizánětlivé vlastnosti, které mohou být prospěšné při mnoha onemocněních spojených se záněty. Chronický zánět je spojován s rizikem srdečních onemocnění, cukrovky a různých autoimunitních onemocnění. Ostropestřec mariánský může pomoci snížit zánět v těle a přispět k celkovému zdraví.

Podpora trávicího systému:

Kromě účinků na játra může ostropestřec mariánský pomoci také podpořit trávicí systém. Díky svým adstringentním vlastnostem podporuje ostropestřec mariánský hojení žaludečních vředů a léčí poruchy trávení, jako je zácpa. Pomáhá stimulovat tvorbu žluči, která je důležitá pro správné trávení a vstřebávání živin. Ostropestřec mariánský působí také jako ochranná bariéra střevní stěny, což může být prospěšné při různých střevních onemocněních. Dalšími známými účinky jsou např. mírné zvyšování krevního tlaku, někdy pomáhá i při bolestech hlavy, dokonce i při cestovní nevolnosti, jako jakýsi “přírodní kinedryl”.

Zlepšení kožních problémů:

Mléko z ostropestřce mariánského je také účinné při léčbě různých kožních problémů, jako jsou ekzémy, akné a vyrážky. Jeho protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti pomáhají zmírnit podráždění kůže a léčit různé kožní infekce.

Pomáhá předcházet žlučovým kamenům a podpora zdraví ledvin:

Nejčastějšími příčinami vzniku žlučových kamenů je špatný životní styl a nesprávná strava, ve které převažují tuky, cukry a bílá mouka. Riziko zvyšují i některé léky, ženské pohlavní hormony a v neposlední řadě také stres. Projevuje se pronikavou křečovitou bolestí v pravém boku, která může vystřelovat do zad či k pravému rameni. Právě při léčbě žlučových kamenů patří ostropestřec mezi nejznámější domácí léky. Podporuje tvorbu moči a pomáhá odstraňovat toxiny z ledvin. Tím přispívá ke zdraví ledvin a může být prospěšný pro lidi s problémy močových cest.

POMOC PRO ALERGIKY A PROTI POTÍŽÍM S TRÁVENÍM

V některých případech dokáže ostropestřec snížit projevy alergií. Nefunguje v každém případě, jeho působení je potřeba individuálně vyzkoušet, ale jsou zaznamenány případy, kdy pomohl např. při senné rýmě nebo různých kopřivkách, vyrážkách apod.

Kosmetické využití:

Díky svým příznivým účinkům na pokožku se ostropestřec mariánský začíná používat také v kosmetickém průmyslu. Je součástí různých přípravků pro péči o pleť, masek na vlasy a přípravků na léčbu akné.

Možné účinky na rakovinu:

Některé studie naznačují, že ostropestřec mariánský by mohl mít protirakovinné účinky. Bylo prokázáno, že silymariny obsažené v ostropestřci mariánském jsou schopny inhibovat růst některých typů rakovinných buněk a stimulovat jejich zánik. K určení přesného rozsahu a mechanismu těchto účinků na rakovinu je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Jak se ostropestřec používá?

V dřívějších dobách se k léčení neduhů používal ostropestřec mariánský ve formě listů a kořene, dnes jsou hlavní využitelnou částí semena, která se zpracovávají do čajů, olejů, kapslí, tinktur, tablet nebo směsí bylin. Obecně se doporučuje užívat dávku 200 mg až 600 mg ostropestřce mariánského třikrát až čtyřikrát denně. Tyto dávky mohou být rozděleny na celý den nebo užity najednou, v závislosti na pokynech na obalu přípravku.

Ostropestřec mariánský by se měl pro opravdovou efektivnost užívat jako kúra – pravidelně po několik týdnů nebo měsíců, nejlépe opakovaně. Důležité je se během doby jeho aplikace vyvarovat požívání většího množství alkoholu a pokud možno omezit i užívání syntetických léků. Otázkou je, jaký přípravek z této byliny zvolit. Chceme-li ji užívat preventivně, postačí nám čaj z drcených semen. Vzhledem k tomu, že silymarin není téměř rozpustný ve vodě, není však kůra nikterak intenzivní. Pokud jsou ale naše játra dlouhodobě zatěžována nevhodnou stravou, nadměrnou konzumací léků, alkoholu, kouřením nebo jsou vážněji poškozena nemocí nebo jedy, zvolíme radši tinkturu, nebo olej, které mají vyšší obsah silymarinu, tedy vyšší účinnost.

Vezmeme-li ale v úvahu, že některé ceněné látky obsažené v semenu jsou rozpustné ve vodě a jiné zase v oleji, je asi nejvhodnějším způsobem kombinace všech výše zmiňovaných přípravků.

Závěr:

Celkově je ostropestřec mariánský vzácnou rostlinou s dlouhou historií užívání a moderním zdravotním využitím. Jeho léčivé vlastnosti a ochranné vlastnosti jater z něj činí cenný prostředek pro podporu lidského zdraví. Je však důležité mít na paměti, že i u přírodních léčiv a doplňků stravy je vhodné se před jejich užíváním poradit s odborníkem, zejména pokud máte zdravotní potíže nebo užíváte jiné léky.

U nás si můžete 100% čistý ostropestřec zakoupit ZDE!

Případně ve formě tobolek s dalšími léčivými bylinami ZDE!

Děkujeme za přečtení,

Váš Kratom World

Jan/Jaroslav Němec
Jan/Jaroslav Němec


Zanech komentář


Také v Doplňky Stravy, Kratom, CBD & HHC-P

byliny, kouření, zdraví, pohoda, relaxace, smoking blends, herbal, divizna, damiana, levandule, prodej, kvalita, kratomworld
Kouzlo Smoke Blends: Objevte umění kombinování bylin pro dokonalý kouř

od Vojtěch Purkert červen 10, 2024

Bylinné kuřácké směsi si získaly oblibu jako alternativa k tradičním tabákovým výrobkům. Tyto směsi se obvykle skládají z kombinace různých bylin, květin a dalších přírodních složek, které neobsahují nikotin a další škodlivé přísady, které se nacházejí v běžných cigaretách. Často se používají pro své aromatické vlastnosti, potenciální terapeutické výhody a jako nástroj pro ty, kteří chtějí přestat kouřit tabák.

Číst víc
antioxidant, acai, zdraví, puding, acai bowl, prodej, kvalita, kratom world, ovoce, svačina, snídaně, jídlo
Receptář: Acai a její zdravé využití v kuchyni!

od Vojtěch Purkert květen 30, 2024

Acai, malé tmavě fialové bobule pocházející z deštných pralesů Amazonie s mnoha potenciálními zdravotními přínosy díky jejímu výživnému složení a vysokému obsahu antioxidantů. Mezi tyto přínosy mimo jiné patří zdraví srdce, posílení imunity, podpora trávení, protizánětlivé účinky, účinky proti stárnutí a zvýšení energie.

Číst víc
síla, energie, zdraví, pšeničná tráva, wheat grass, kratom world, kvalita, prodej, detoxikace, trávení, kardiovaskulární,
Mladá pšenice: Jaké jsou její zdravotní přínosy a jak užíváme Wheat grass

od Vojtěch Purkert květen 30, 2024

Wheat grass, nebo-li pšeničná tráva, se v posledních letech stává stále populárnější díky svým mnoha zdravotním přínosům. Tento přírodní doplněk stravy je bohatý na vitamíny, minerály a antioxidanty, které mohou podpořit vaše zdraví mnoha způsoby. V tomto článku se podíváme na to, co wheat grass je, její historii, způsoby užívání a vědecky podložené zdravotní přínosy.

Číst víc