Odemkni sílu BCAA s naším komplexním průvodcem

od Vojtěch Purkert April 02, 2024

BCAA, únava, fitness, cvičení, protein, svaly, glykogen, výkon, energie, prodej, kvalita, kratom world

Aminokyseliny s rozvětveným řetězcem neboli BCAA se staly základním kamenem ve světě fitness a výživy. Mohou se pochlubit bohatou historií, hlubokými účinky na tělo a řadou výhod. Stále více jednotlivců vniká do oblasti wellness a sportovního výkonu, tím sílí pozornost na BCAA což vede k hlubšímu zkoumání jejich původu a mechanismům. Abychom osvětlili toto fascinující téma, projdeme si historii BCAA, jejich účinky na tělo a postřehy od odborníka v oboru.

Historie BCAA:

BCAA, jmenovitě leucin, isoleucin a valin, jsou esenciální aminokyseliny klíčové pro syntézu bílkovin a růst svalů. Zatímco jejich význam v moderní kultuře fitness je nedávný, objev BCAA se datuje do počátku 20. století.
Ve třicátých letech minulého století japonský vědec Dr. Jiro Abe objevil tyto jedinečné aminokyseliny při studiu nutričních složek rýže. Další výzkumy byly provedené v 50. a 60. letech 20. století.
Nositel Nobelovy ceny Dr. Fritz Lipmann, objasnili jejich význam ve svalovém metabolismu a produkci energie. 

BCAA získali pozornost v oblasti fitness a kulturistiky právě pro svůj potenciál zlepšit regeneraci svalů a výkon. Dnes se BCAA staly běžnými doplňky pro sportovce, fitness nadšence a jednotlivce, kteří hledají optimální zdraví. (1), (3)

Účinky na tělo: růst svalů, zotavení a další

1. BCAA mají mnohostranné účinky na tělo, ovlivňují různé fyziologické procesy spojené s cvičením a výživou. Zejména leucin stimuluje syntézu svalových bílkovin, podporuje růst a regeneraci svalů. BCAA podporují regeneraci svalů a adaptaci na tréninkové podněty.

2. Suplementace BCAA je také spojena se sníženou svalovou bolestí a vnímanou námahou během a po cvičení. To může vést k rychlejší obnově svalů a celkově lepšímu výkonu.

3. Během dlouhodobého cvičení slouží BCAA jako snadno dostupný zdroj energie pro pracující svaly, pomáhají udržovat vytrvalost a oddalují únavu.

4. BCAA šetří zásoby glykogenu a tím přispívají k prodloužení výkonu.

5. Nové výzkumy naznačují, že BCAA mohou působit i na metabolické zdraví.

6. Mohou ovlivňovat citlivost na inzulín, regulaci glukózy a celkové složení těla.

K objasnění jejich přesných mechanismů a důsledků jsou však zapotřebí další studie.(3)

Zde uvádíme některé klíčové momenty a souvislosti, kdy může být užívání BCAA obzvláště výhodné:

1. Před tréninkem: Konzumace BCAA před cvičením může připravit vaše svaly na nadcházející trénink.
Snažte se je užít asi 30 minut až hodinu před tréninkem.
To umožní, aby BCAA byly dostupné svalům během cvičení, což pomáhá udržovat hladinu energie a podporuje svalovou funkci.

2. Během tréninku: Pro prodloužené nebo intenzivní cvičení zvažte popíjení nápoje BCAA během tréninku.
To zajistí stálý přísun BCAA do pracujících svalů, pomáhá při vytrvalosti, snižuje únavu a podporuje regeneraci svalů.
Míchání BCAA s vodou nebo sportovním nápojem může být pohodlný způsob, jak zůstat hydratovaný a zároveň doplňovat esenciální aminokyseliny.

 3. Mezi jídly: BCAA mohou sloužit jako  svačina mezi jídly.
Tento způsob doporučujeme zejména v období zvýšené fyzické aktivity nebo při snaze o udržení svalové hmoty při dietě s omezeným příjmem kalorií.
Konzumace BCAA mezi jídly pomáhá zajistit stálý přísun aminokyselin, podporuje udržení svalové hmoty a zabraňuje katabolismu (rozpadu svalů).(2)

Způsob užívání a dávkování:

Pokud jde o dávkování, doporučení se liší v závislosti na faktorech, jako je tělesná hmotnost, intenzita cvičení a individuální cíle.

Jako obecné vodítko se snažte o dávkování BCAA 5-10 gramů na porci, s celkovým denním příjmem 10-20 gramů rozložených po celý den. Vždy dodržujte pokyny výrobce a poraďte se se zdravotníkem nebo odborníkem na výživu, abyste určili nejvhodnější dávkování pro vaše potřeby. 

Stručně řečeno, začlenění suplementace BCAA do vaší každodenní rutiny může být strategicky výhodné, ať už je to před, během nebo po cvičení. Správným načasováním příjmu BCAA a zajištěním adekvátního dávkování můžete optimalizovat regeneraci svalů, zvýšit výkon a účinně podporovat své fitness cíle. (2), (3)

Kratom World BCAA článek aminokyseliny prodej praha kvalitní fitness
Dr. Chen zdůrazňuje důležitost načasování a dávkování při suplementaci BCAA: "Konzumace BCAA v době cvičení může optimalizovat jejich přínos, podporovat opravu svalů a snížit bolestivost svalů po tréninku. Je však nezbytné zajistit adekvátní příjem vzhledem k individuální potřeby a cíle." (1)
 "BCAA hrají klíčovou roli při syntéze svalových proteinů, zejména leucinu, který působí jako klíčová signální molekula pro zahájení procesu," říká Dr. Chen. "Navíc BCAA slouží jako životně důležitý zdroj energie při dlouhodobém cvičení, pomáhají udržovat zásoby glykogenu a oddalují únavu."  říká Dr. Chen.(2)

Vzhledem k tomu, že se vědecké chápání BCAA neustále vyvíjí, je prvořadé být informován prostřednictvím renomovaných zdrojů a konzultace se zdravotnickými odborníky nebo odborníky na výživu.

Závěrem lze říci, že BCAA představují více než jen doplňky; ztělesňují konvergenci vědeckého bádání, sportovního výkonu a holistického wellness. Ať už usilujete o špičkový výkon nebo se snažíte optimalizovat regeneraci, využití síly BCAA může odemknout nové dimenze kondice a vitality. (3)

Připravili jsme si pro vás BCAA mix s příchutí broskového ledového čaje.

Děkujeme Vám za přečtení,

Váš Kratom World

 

Zdroje: 

1.Nutraceutical effects of branched-chain amino acids on skeletal muscle - PubMed. (2024, April 2). PubMed.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16424141/ (1)

2.Efficacy of a green tea extract rich in catechin polyphenols and caffeine in increasing 24-h energy expenditure and fat oxidation in humans - PubMed. (2024, April 2). PubMed.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10584049/ (2)

3.Use of vendedores (mobile food vendors), pulgas (flea markets), and vecinos o amigos (neighbors or friends) as alternative sources of food for purchase among Mexican-origin households in Texas border colonias - PubMed. (2024, April 2). PubMed.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22709775/ (3)

Vojtěch Purkert
Vojtěch Purkert


Zanech komentář


Také v Doplňky Stravy, Kratom, CBD & HHC-P

thajský kratom, analgetikum, síla, výdrž, bio, listy, mitragynin, stimulační účinky, výkonnost
Thajský kratom: jeho účinky, historie a jak se liší od kratomu z Indonésie

od Vojtěch Purkert červenec 17, 2024

Tento článek se zaměřuje na thajský kratom, rostlinu rodu Mitragyna speciosa, která roste v Thajsku a je známá svými léčebnými účinky a stimulačními vlastnostmi. Thajský kratom má hlubokou historii používání mezi místními obyvateli, kteří jej tradičně využívali k úlevě od bolesti, zvýšení energie a pro relaxaci. Přečtěte si o jeho historii, účincích a rozdílu oproti kratomu z Indonésie.

Číst víc
afrodisiakum, libido, testosteron, sport, Fadogia Agrestis, svaly, růst, hormony, prodej, kvalita, kratomworld
Fadogia Agrestis: botanický přehled a jeho účinky

od Vojtěch Purkert červenec 17, 2024

Fadogia Agrestis je stálezelený keř, který dorůstá do jednoho metru výšky a jeho dlouhé štíhlé listy doplňují drobné žluté květyDaří se mu v tvrdých podmínkách afrických savan, nejběžněji ho pak najdete v Nigérii, kde se těší velké oblibě tamních mužů. Tradičně se používá v africkém lidovém léčitelství k různým účelům, zejména jako afrodiziakum a k léčbě sexuálních dysfunkcí. Rostlina si získala pozornost na trhu moderních doplňků stravy díky svým údajným přínosům pro zvýšení libida a sportovního výkonu.
Číst víc
100% Citrónová šťáva, vitamín C, antioxidant, kratom, stav, draslík, kyselina citronová, flavonoidy, alkaloidy, zdraví, prodej, kvalita, kratomworld
Citrónová šťáva: Přírodní Boost Vaší Imunity

od Vojtěch Purkert červenec 17, 2024

Citrónová šťáva, bohatá na vitamín C, je základním produktem v mnoha domácnostech. Její svěží chuť a zdravotní benefity ji činí oblíbenou mezi lidmi po celém světě. Ale co vlastně znamená, když mluvíme o 100% citrónové šťávě, a proč byste ji měli zahrnout do svého jídelníčku?

Číst víc