Fermentované a Probiotické Potraviny: Klíčové pro Zdraví a Dobré Trávení

od Vojtěch Purkert February 21, 2024

Fermentace, probiotika, střeva, zánět, prodej, kvalita, kratomworld, Kombucha, zdraví,

Fermentované a probiotické potraviny jsou v poslední době stále více v centru pozornosti a to z dobrého důvodu. Tyto potraviny nejen poskytují vynikající chuťový zážitek, ale jsou také prospěšné pro naše zažívání a celkové zdraví. V tomto článku se podíváme na to, co jsou fermentované a probiotické potraviny, jak vzniká fermentace, jejich historii, druhy potravin a jejich účinky na zdraví. Bude také popsáno několik vědeckých studií a názory odborníků, abychom poskytli komplexní pohled na tato zajímavá a prospěšná jídla.

Co to je a jak vzniká fermentace:

Fermentace je proces, při kterém mikroorganismy, jako jsou bakterie, kvasinky a plísně, rozkládají složité látky v potravinách na jednodušší látky za vzniku různých chemických sloučenin. Tento proces je klíčovým faktorem při vytváření fermentovaných potravin. Během fermentace dochází k přeměně cukrů a škrobů na látky jako alkohol nebo organické kyseliny.

Fermentované potraviny mohou zahrnovat jogurt, kvašené zelí, kimchi, kefír, miso, tempeh, kombucha a mnoho dalších. Jednotlivé potraviny vznikají prostřednictvím různých procesů fermentace, což vede ke vzniku specifických chutí a vůní. (1) (4)

Historie probiotických a fermentovaných potravin:

Historie fermentovaných potravin sahá až do starověkých civilizací, kde byly používány k prodloužení trvanlivosti potravin a zlepšení jejich chuťových vlastností. Starověcí Číňané, Egypťané a Římané využívali fermentaci při výrobě vína, chleba a kyselých okurek. Probiotické potraviny, na druhé straně, mají své kořeny v tradičních potravinách jako například jogurt, který se konzumuje v různých formách po celém světě. (2)

Jaké potraviny to jsou a na co se používají:

Existuje široká škála fermentovaných a probiotických potravin, z nichž každá nabízí jedinečné výhody. Mezi oblíbené probiotické potraviny patří jogurt, kefír, kysané mléko, kimchi, kvašená zelenina a nebo také kombucha, kterou seženete i u nás na e-shopu nebo na kamenných pobočkách Kratom World. Tyto potraviny jsou bohaté na prospěšné bakterie, jako jsou Lactobacillus a Bifidobacterium, které podporují zdravou mikroflóru ve střevech.

Fermentované potraviny zahrnují kyselé zelí, natto, tempeh, miso a další. Tyto potraviny mají nejen probiotické vlastnosti, ale také obsahují enzymy a vitamíny, které jsou vytvářeny během fermentace. V průběhu času byly tyto potraviny také začleněny do různých kuchyní po celém světě pro svůj jedinečný punc chuti a zdravotní přínosy. (3)

Účinky a zdravotní přínosy těchto potravin:

Probiotické a fermentované potraviny mohou přinášet mnoho zdravotních výhod. Jedním z klíčových přínosů je podpora zdravé střevní mikroflóry. Probiotika pomáhají udržovat rovnováhu mezi "dobrými" a "špatnými" bakteriemi ve střevě, což má pozitivní dopad na trávení a imunitní systém.

Studie provedené v oblasti gastroenterologie potvrzují, že pravidelná konzumace probiotických potravin může pomoci při léčbě a prevenci různých střevních onemocnění, jako je syndrom dráždivého tračníku (IBS) nebo záněty střev (IBD). Důležité je také zdůraznit, že probiotika mohou přispět k lepší absorpci živin a snížení zánětů v těle.

Další studie naznačují, že fermentované potraviny mohou mít pozitivní vliv na psychické zdraví. Střevní mikroflóra je propojena s mozkovou funkcí a emočním stavem, což naznačuje, že udržování zdravé střevní mikrobioty může mít vliv na náš celkový pocit štěstí a pohody. (3) (4)

Názory expertů:

Odborníci z oblasti výživy a gastroenterologie vřele doporučují začlenění probiotických a fermentovaných potravin do každodenní stravy. Profesorka Linda Johnson z Centra pro výživu a gastroenterologii uvádí: "Probiotika mohou hrát klíčovou roli při udržování rovnováhy střevní mikroflóry, což má široké spektrum pozitivních dopadů na zdraví."[
Dr. Thomas Ma, profesor a předseda katedry medicíny na Penn State College of Medicine, vede výzkumný tým zkoumající, jak lze probiotika použít k léčbě střevních zánětlivých poruch, jako je zánětlivé onemocnění střev.] (5)

Nicméně, je důležité vzít v úvahu individuální potřeby každého jednotlivce a konzultovat s odborníkem, zejména pokud máte jakékoli zdravotní problémy nebo alergie.

Závěr:

Fermentované a probiotické potraviny přinášejí nejen skvělý chuťový zážitek, ale také značné zdravotní výhody - od podpory trávení, po posílení imunitního systému, mají tyto potraviny co nabídnout. Odborníci v oblasti výživy a gastroenterologie zdůrazňují význam začlenění těchto potravin do vyvážené stravy.

Je však důležité mít na vědomí, že každý jedinec je jedinečný a pro optimální výsledky je vždy vhodné zařazení fermentovaných potravin do jídelníčku konzultovat s odborníkem na výživu nebo lékařem. Vyzkoušejte různé druhy probiotických a fermentovaných potravin a objevte, jak mohou pozitivně ovlivnit vaše zdraví a pohodu.

Na našem e-shopu a kamenných pobočkách aktuálně můžete najít náš fermentovaný červený Kratom a taky opravdu velice fermentovaný Kratom red Bentuangie. Na zapití můžete vyzkoušet prémiovou kombuchu, která také slouží jako skvělý pomocník k udržení si čistého těla bez škodlivých látek. 

Děkujeme Vám za přečtení, 

Váš Kratom World

 

Zdroje:

  1. Probiotics for human use. (2024, February 20). Research Nebraska.https://experts.nebraska.edu/en/publications/probiotics-for-human-use (1)

  2. Expert consensus document. The International Scientific Association for Probiotics and Prebiotics consensus statement on the scope and appropriate use of the term probiotic - PubMed. (2024, February 21). PubMed.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24912386/ (2)

  3. Gut bacteria in health and disease - PubMed. (2024, February 20). PubMed.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24729765/ (3)

  4. Health benefits of fermented foods: microbiota and beyond - PubMed. (2024, February 21). PubMed.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27998788/ (4)

  5. Thomas Ma. (2024, February 20). Penn State.https://pure.psu.edu/en/persons/thomas-ma  (5)
Vojtěch Purkert
Vojtěch Purkert


Zanech komentář


Také v Doplňky Stravy, Kratom, CBD & HHC-P: Novinky a Tipy

wild dagga, leonotis leonurus, trávení, analgetika, zdraví, přírodní, prodej, kratom world, kvalitní
Leonotis Leonurus či Wild Dagga: Tajemství afrického lva ve světě bylin

od Vojtěch Purkert duben 09, 2024

Vstupte do fascinujícího světa léčivých bylin a objevte sílu Afrického lva ve formě rostliny Wild Dagga. Tato unikátní rostlina, známá také jako "ocas lvice" či "divoké konopí", nabízí širokou škálu léčivých účinků. Přečtěte si náš komplexní úvod do této rostliny, abyste pochopili, jak pro vás může být prospěšná.

Číst víc
sodík, draslík, krevní tlak, svalová funkce, hořčík, elektrolyty, PH, prodej, kvalita, Kratom World
Elektrolyty: Klíč k optimalizaci zdraví

od Vojtěch Purkert duben 08, 2024

Elektrolyty jsou zásadními látkami pro udržení rovnováhy v těle a správné fungování buněk. Tyto látky mají klíčovou roli v přenosu elektrického náboje a udržování optimálního pH hladiny. Jejich nedostatek může vést k vážným zdravotním problémům. V tomto článku se podíváme na to, co elektrolyty jsou, kde se nacházejí, historii jejich výzkumu a využití, stejně jako na zdravotní benefity, které nám poskytují.

Číst víc
Kratom World, prodej, kvalita, Brichta bomby, Brichtagra, erotický veletrh, kolo štěstí
Erotický veletrh v České Republice 2024

od Vojtěch Purkert duben 05, 2024

V březnu roku 2024 se Česká republika stala opět dějištěm jedinečné události, která nadchla milovníky erotiky a otevřenosti k sexuálním tématům. Erotický veletrh, který se konal od 8. do 9. března a přinesl do Prahy vřavu, zábavu a také spoustu nových zážitků a my u toho nesměli chybět!
Číst víc