Wild Lettuce – trochu jiný salát

od Jan/Jaroslav Němec January 30, 2024

kratom world wild lettuce lactuca virosa prodej extrakt sedativum

Divoký salát, vědecky známý jako Lactuca virosa, je zajímavá rostlina, která se v historii tradičně užívala pro své léčivé a sedativní účinky podobné opiátům. Zde si povíme něco o původu, historii, složení, způsobu užívání a potenciálních přínosech a účincích této fascinující rostliny.

Charakteristika:

  • Vzhled: Wild lettuce je dvouletá rostlina, kterou charakterizuje vysoký stvol, zubaté listy a žluté květy. Často bývá zaměňován s běžným salátem, ale jeho účinky a využití jsou zcela odlišné, o čemž si povíme v následujících řádcích. (4)

Původ a Historie:

Divoký salát je původem z Eurasie a Severní Afriky. Rostlina byla známa v antické řecké a římské kultuře, kde byla používána pro své možné léčivé vlastnosti. V tradiční medicíně se využívala k léčbě různých potíží, zejména těch spojených s nervovým systémem, bolestmi a nespavostí. (1), (2)

Účinné látky:

Divoký salát obsahuje řadu látek, které hrají klíčovou roli v jeho možných účincích. Mezi tyto látky patří:

  1. Laktukarium: Je to bílá míza, kterou rostlina vytváří. Obsahuje látky, které mají sedativní a analgetické účinky.
  2. Flavonoidy a kumariny: Tyto látky jsou známy svými antioxidačními vlastnostmi. Antioxidanty pomáhají ochraňovat buňky v těle před poškozením volnými radikály a preventivně tím chrání proti různým onemocněním. (2), (3)

Možné účinky a užívání:

  1. Sedativní a uklidňující efekt: Tradičně byl divoký salát využíván pro svoji schopnost vyvolávat klid a relaxaci. Někteří lidé ho užívají večer pro podporu lepšího a kvalitnějšího spánku, může mít i mírné hypnotické účinky. Je také účinný pro boj s depresemi a úzkostmi. Někteří konzumenti pozorují i nástup euforie. (1), (2), (3). Údajně tuto rostlinu užíval i známý surrealistický architekt Antonio Gaudí (autor chrámu Sagrada Familia v Barceloně), aby načerpal inspiraci na své návrhy staveb. (4)
  2. Analgetické vlastnosti: Divoký salát může mít analgetické účinky, což znamená, že může pomoci s mírnými bolestmi, křečemi a dalším tělesným nepohodlím. V minulosti byl používán jako náhražka opia, či byl předepisován lékaři proti černému kašli a respiračním onemocněním. (1), (2), (3)

Tyto účinky a vlastnosti potvrzuje i odborník zabývající se toxikologií Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc., který říká: „Pryskyřičná mléčná míza, která se nachází v Lactusa Virosa (Wild Lettuce), obsahuje lactucin a lactucopicrin. Ty se vyznačují sedativním účinkem, což lze využít třeba při bolestech hlavy, jako je migréna, místo jiných analgetik. Kromě toho tyto látky pomáhají s nespavostí, protože po jejich požití se vytvářejí pocity relaxace a euforie. Locika jedovatá pomáhá i při úzkostech jako mírné sedativum, odstraňuje stres. Ocení ji i ti, co trpí na kašel. Bylina má totiž i antitusické vlastnosti.“ (4)

kratom world patočka prodej kratomu

Způsoby Užívání:

  1. Čaj: Sušené listy divokého salátu lze použít k přípravě čaje. Často se doporučuje užívat ho večer před spaním, aby byl zaručen kvalitní spánek.
  2. Tinktury: Extrakt divokého salátu lze najít i v koncentrované formě jako tinkturu, která se následně užívá ve formě kapek.
  3. Kouření:Z usušených listů lze připravit i směs ke kouření. Účinné látky jsou nejvíce koncentrovány právě v pryskyřici, kterou obsahuje bílá míza. Kouření je účinný způsob, jak tuto látku aktivovat a využít relaxační potenciál této rostliny na maximum. (1), (4)

Závěr:

Wild lettuce zaujímá své místo v historii tradiční medicíny a je předmětem zájmu lidí hledající relaxaci, lepší spánek, uklidnění, úlevu od stresu či bolesti. Což tato rostlina vše umožňuje díky svým prokázaným sedativním a analgetickým účinkům.

Nicméně jako vždy je důležité před užíváním této rostliny určitá opatrnost, přihlédnutí k vašemu zdraví, či lékům které užíváte a ideálně konzultace s odborníkem. Účinky divokého salátu mohou být u každého jedince individuální a neměl by být konzumován v nadměrném množství.

 Wild Lettuce u nás zakoupíte ve formě extraktu 50x.

Děkujeme za přečtení,

Váš Kratom World

 

Autor: Štěpán Benedikt 

 

Zdroje:

18 Best Benefits & Uses Of Wild Lettuce (Lactuca Virosa). (18. 2. 2020). Organicfacts.net. https://www.organicfacts.net/wild-lettuce.html (1)

 

What Is Wild Lettuce?(16. 2. 2023). Verywellhealth.com.

https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-wild-lettuce-88661 (2)

 

Wild Lettuce: Does It Provide Natural Pain Relief?.(4. 1. 2023). Healthline.com.

https://www.healthline.com/nutrition/wild-lettuce (3)

 

Locikové opium -Jiří Patočka, Romana Jelínková, Zdeňka Navrátilová.(5. 6. 2022). Toxicology.cz https://www.toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1279 (4)

Jan/Jaroslav Němec
Jan/Jaroslav Němec


Zanech komentář


Také v Doplňky Stravy, Kratom, CBD & HHC-P

byliny, kouření, zdraví, pohoda, relaxace, smoking blends, herbal, divizna, damiana, levandule, prodej, kvalita, kratomworld
Kouzlo Smoke Blends: Objevte umění kombinování bylin pro dokonalý kouř

od Vojtěch Purkert červen 10, 2024

Bylinné kuřácké směsi si získaly oblibu jako alternativa k tradičním tabákovým výrobkům. Tyto směsi se obvykle skládají z kombinace různých bylin, květin a dalších přírodních složek, které neobsahují nikotin a další škodlivé přísady, které se nacházejí v běžných cigaretách. Často se používají pro své aromatické vlastnosti, potenciální terapeutické výhody a jako nástroj pro ty, kteří chtějí přestat kouřit tabák.

Číst víc
antioxidant, acai, zdraví, puding, acai bowl, prodej, kvalita, kratom world, ovoce, svačina, snídaně, jídlo
Receptář: Acai a její zdravé využití v kuchyni!

od Vojtěch Purkert květen 30, 2024

Acai, malé tmavě fialové bobule pocházející z deštných pralesů Amazonie s mnoha potenciálními zdravotními přínosy díky jejímu výživnému složení a vysokému obsahu antioxidantů. Mezi tyto přínosy mimo jiné patří zdraví srdce, posílení imunity, podpora trávení, protizánětlivé účinky, účinky proti stárnutí a zvýšení energie.

Číst víc
síla, energie, zdraví, pšeničná tráva, wheat grass, kratom world, kvalita, prodej, detoxikace, trávení, kardiovaskulární,
Mladá pšenice: Jaké jsou její zdravotní přínosy a jak užíváme Wheat grass

od Vojtěch Purkert květen 30, 2024

Wheat grass, nebo-li pšeničná tráva, se v posledních letech stává stále populárnější díky svým mnoha zdravotním přínosům. Tento přírodní doplněk stravy je bohatý na vitamíny, minerály a antioxidanty, které mohou podpořit vaše zdraví mnoha způsoby. V tomto článku se podíváme na to, co wheat grass je, její historii, způsoby užívání a vědecky podložené zdravotní přínosy.

Číst víc