Tulsi Bazalka – posvátná bylina proti stresu

od Jan/Jaroslav Němec January 18, 2024

kratom world tulsi bazalka rostlina prodej praha česko

Tulsi bazalka, známá také jako Bazalka posvátná, je aromatická vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých, která má významné místo v tradiční indické medicíně, známé jako Ayurveda. Následující článek se zaměří na původ, historii, složení, účinky a způsoby použití této unikátní rostliny. (1)

 

Původ a Historie:

Tulsi bazalka (Ocimum sanctum), nebo-li bazalka posvátná, má své kořeny v Indii, kde je považována za vskutku posvátnou bylinu. V hindštině její název znamená „nejlepší, nesrovnatelná“ a je spojována s hinduistickými náboženskými tradicemi a rituály. Je velmi rozšířená, běžně se pěstuje na zahradách u domů, ale i v chrámech. Historicky byla (a stále je) využívána v tradiční indické medicíně zvané Ayurveda, a to díky svým vynikajícím léčebným vlastnostem. (1), (3)

 

Složení:

Tulsi obsahuje vysoké množství fytochemických látek, které jí dodávají její léčivé vlastnosti. Mezi tyto látky patří fenoly, terpeny, alkaloidy, flavonoidy, třísloviny, chlorofyl a aromatické éterické oleje. Obsahuje také vitamíny A, C a K, vápník, železo, zinek a další minerály. (2), (3)

 

Zabiják stresu

Jednou z hlavních schopností Tulsi bazalky, je boj se stresem. Má pověst silného adaptogenu, což znamená, že pomáhá tělu přizpůsobit se stresovým podmínkám a zlepšit tím celkovou odolnost organismu vůči stresu a úzkostem. Konzumace Tulsi dokáže navodit příjemný stav mysli a pohodu. Je ideální pro uvolnění a relaxaci či meditaci po náročných stresujících dnech, jelikož má skvělé uklidňující účinky. V situacích, kdy by někdo mohl sáhnout po sklence alkoholu, vám stejně tak může pomoci vypnout vystresovanou mysl i tato bylina. Lidem pomáhá k lepšímu spánku, při boji s depresemi, úzkostmi, PTSD apod., což je v této hektické době velmi užitečná a důležitá vlastnost. (3), (5)

 

Další pozitivní účinky:

  1. Léčba nemocí - Tulsi je tradičně využívána k léčbě různých respiračních onemocnění. Je velmi účinná proti nachlazení, kašli, bolestem hlavy a horečkám. (2)
  2. Silný antioxidant -Díky vysokému obsahu flavonoidů působí tulsi jako silný antioxidant, pomáhající chránit tělo před škodlivými účinky volných radikálů. (2), (4)
  3. Léčí kožní problémy – působí blahodárně na pokožku, pomáhá léčit ekzémy a další kožní obtíže, také působí antisepticky při léčbě ran. (2), (4)
  4. Posílení imunity -Tulsi má skvělé antibakteriální a antivirové vlastnosti, což ji činí velmi užitečnou pro podporu imunitního systému. Pravidelná konzumace tulsi může posílit vaši imunitu a pomoci v prevenci proti onemocněním. Přispívá ke zlepšení hladiny cholesterolu a krevního tlaku, snižuje také krevní cukry. (1), (4), (5)

 

Jak se používá:

Tulsi lze využít v mnoha podobách. Rostlina se zpracovává a využívá prakticky celá – květy, listy i semena.

  1. Čaj –Příprava čaje z Tulsi, je asi nejoblíbenějším způsobem konzumace, této byliny. Stačí několik lžiček sušených listů Tulsi zalít horkou vodou a nechat louhovat. Má příjemnou sladkou a osvěžující, lehce kořenitou chuť, takže se nemusíte bát hořkosti a nepříjemné chuti, jako je to u mnoha jiných bylin. Případně lze připravovat nálev i z listů čerstvé byliny, postup je stejný. (1), (2)
  2. Olej - Esenciální olej z tulsi je skvělý pro použití při aromaterapii, je ideální na zlepšení pohody, navození příjemného stavu mysli či meditaci. Lze také využít na masáže pro uklidnění svalů a relaxaci. (1), (2)
  3. Gastronomie - Může být přidávána do salátů nebo sušená jako koření do různých jídel. Díky příjemné chuti, se hodí do mnoha pokrmů. V indické a thajské kuchyni je Tulsi bazalka velmi oblíbená. Lze samozřejmě konzumovat i syrová, v Indii tak např. bojují proti kašli a nachlazení. (1), (2), (3)

 

Co o Tulsi říká odborník?

 

Americký odborník na bylinou léčbu Chris Kilham, který napsal o této problematice mnoho knih a přednášel i na University of Massechusetts, schopnosti Tulsi bazalky potlačovat stres potvrzuje: „Bazalka posvátná funguje jako adaptogen, posiluje přirozenou reakci těla na fyzický a emocionální stres. Adaptogenní byliny nemění náladu, ale pomáhají tělu optimálně fungovat v době stresu. Mnoho vědeckých studií zkoumajících tuto vlastnost zjistilo, že suplementace různými výtažky z bazalky posvátné snižuje hladinu stresového hormonu, zejména kortikosteronu. Nižší hladiny kortikosteronu jsou spojeny se zlepšenou duševní jasností a pamětí a z dlouhodobého hlediska mohou snížit riziko duševních poruch souvisejících s věkem. Bazalka posvátná je tedy účinným způsobem, jak předcházet ničivým účinkům každodenních stresorů a bojovat s nimi.“ (6)

kratom world chris expert bazalka 

 

Shrnutí

Tulsi bazalka je unikátní bylina, skrývající v sobě fascinující kombinaci prastarých tradic, historie a vynikajících léčivých vlastností. Mezi lidmi je velmi ceněná pro své relaxační a antistresové účinky. Má nezastupitelné místo v Indické kultuře a tamní tradiční medicíně. Její skvělá pověst se rychle rozšířila od Asie až po Evropu, takže nyní můžeme využívat tuto skvělou bylinu v různých podobách i my. Ovšem je důležité poznamenat, že přestože se jedná o přírodní produkt, vždy je vhodné jeho užívání nejprve konzultovat s odborníkem.

Uklidněte svou mysl s naší Bazalkou Tulsi.

 

Děkujeme za přečtení,

Váš Kratom World

 

Autor: Štěpán Benedikt

 

 

Zdroje:

Holy Basil benefits: Ayurveda herbal medicine.(5. 7. 2023). Verywellhealth.com. https://www.verywellhealth.com/holy-basil-4766587 (1)

10 Holy Basil Benefits: Tulsi helps anxiety, acne and more. (2. 10. 2021). Draxe.com. https://draxe.com/nutrition/holy-basil-benefits/?utm_campaign=feed-posts&utm_medium=social&utm_source=facebook&utm_content=draxe&fbclid=IwAR3icLLFGRnYb-dvg-iFyHpQlqYHUGddLAUhS7dYWwb0zhh6mAepk8HnW1M (2)

The health benefits of Holy basil.(3. 11. 2020). Healthline.com. https://www.healthline.com/health/food-nutrition/basil-benefits (3)

Tulsi – Ocimum Sanctum: A herb for all reasons.(5. 12. 2014). National Library of Medicine (PMC). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4296439/ (4)

The benefits of Holy basil (Tulsi).(29. 11. 2023). Cleveland clinic – Health essentials. https://health.clevelandclinic.org/benefits-of-holy-basil (5)

Holy Basil herb for Stress and Anxiety – My interview with Chris Kilham. (cit. 19. 1. 2024). Healthquestpodcast.com. https://healthquestpodcast.com/132-holy-basil-herb-for-stress-and-anxiety-my-interview-with-chris-kilham/ (6)

Jan/Jaroslav Němec
Jan/Jaroslav Němec


Zanech komentář


Také v Doplňky Stravy, Kratom, CBD & HHC-P

byliny, kouření, zdraví, pohoda, relaxace, smoking blends, herbal, divizna, damiana, levandule, prodej, kvalita, kratomworld
Kouzlo Smoke Blends: Objevte umění kombinování bylin pro dokonalý kouř

od Vojtěch Purkert červen 10, 2024

Bylinné kuřácké směsi si získaly oblibu jako alternativa k tradičním tabákovým výrobkům. Tyto směsi se obvykle skládají z kombinace různých bylin, květin a dalších přírodních složek, které neobsahují nikotin a další škodlivé přísady, které se nacházejí v běžných cigaretách. Často se používají pro své aromatické vlastnosti, potenciální terapeutické výhody a jako nástroj pro ty, kteří chtějí přestat kouřit tabák.

Číst víc
antioxidant, acai, zdraví, puding, acai bowl, prodej, kvalita, kratom world, ovoce, svačina, snídaně, jídlo
Receptář: Acai a její zdravé využití v kuchyni!

od Vojtěch Purkert květen 30, 2024

Acai, malé tmavě fialové bobule pocházející z deštných pralesů Amazonie s mnoha potenciálními zdravotními přínosy díky jejímu výživnému složení a vysokému obsahu antioxidantů. Mezi tyto přínosy mimo jiné patří zdraví srdce, posílení imunity, podpora trávení, protizánětlivé účinky, účinky proti stárnutí a zvýšení energie.

Číst víc
síla, energie, zdraví, pšeničná tráva, wheat grass, kratom world, kvalita, prodej, detoxikace, trávení, kardiovaskulární,
Mladá pšenice: Jaké jsou její zdravotní přínosy a jak užíváme Wheat grass

od Vojtěch Purkert květen 30, 2024

Wheat grass, nebo-li pšeničná tráva, se v posledních letech stává stále populárnější díky svým mnoha zdravotním přínosům. Tento přírodní doplněk stravy je bohatý na vitamíny, minerály a antioxidanty, které mohou podpořit vaše zdraví mnoha způsoby. V tomto článku se podíváme na to, co wheat grass je, její historii, způsoby užívání a vědecky podložené zdravotní přínosy.

Číst víc