Morning Glory: Krása a léčivá síla Ipomoea purpurea

od Jan/Jaroslav Němec June 18, 2024

morning glory, extáze, ritual, smoke blends, prodej, kratomworld, kvalita, alkaloid, antioxidační vlastnosti

Morning Glory (Ipomoea purpurea) je krásná, rychle rostoucí popínavá rostlina, která je ceněna nejen pro své okouzlující květy, ale také pro své potenciální zdravotní přínosy. Tento článek se zaměří na historii a účinky této rostliny a zhodnotí její možný přínos pro lidské zdraví na základě vědeckých studií.

Co to je Morning Glory?

Morning Glory, neboli povijnice purpurová, je jednoletá popínavá rostlina pocházející z tropických oblastí Ameriky. Rostlina je známá svými velkými, nápadně zbarvenými květy, které se otevírají ráno a zavírají odpoledne, což jí dává její anglický název "Morning Glory". Květy mohou být různé barvy, včetně fialové, modré, růžové a bílé. Rostlina se často pěstuje jako okrasná rostlina na zahradách a pergolách, kde rychle vytváří husté pokryvy.

Morning Glory patří do čeledi Convolvulaceae, což je široká skupina rostlin známá pro své vinuté stonky a schopnost rychle pokrýt různé struktury. Ipomoea purpurea má srdčité listy a trubkovité květy, které mohou dorůstat až 8 centimetrů v průměru. Semena této rostliny obsahují alkaloidy zvané ergolinové deriváty, které mají psychoaktivní vlastnosti. (1) (2)

Historie

Historie pěstování a užívání Morning Glory sahá až do starověku. V prehispánských civilizacích v Mexiku byla semena této rostliny používána pro své psychoaktivní účinky v náboženských obřadech. Aztékové například používali semena Ipomoea purpurea v kombinaci s dalšími rostlinami k vyvolání vizí a komunikaci s duchy.

V 16. století zaznamenali španělští kronikáři, že domorodí obyvatelé Mexika používali semena Morning Glory jako halucinogeny. Použití těchto semen bylo součástí komplexních rituálů a mělo hluboký kulturní a duchovní význam. Moderní zájem o tuto rostlinu vzrostl v 20. století, kdy byly objeveny a popsány její psychoaktivní složky. (1)

Účinky

Morning Glory obsahuje řadu bioaktivních látek, mezi nimiž jsou nejvýznamnější ergolinové alkaloidy, jako je lysergol a ergonovin. Tyto látky mohou mít na lidský organismus několik účinků:

 1. Psychoaktivní účinky: Ergolinové alkaloidy mohou působit na centrální nervový systém a vyvolávat změny vnímání, halucinace a změny nálady. Tyto účinky jsou podobné účinkům LSD, který je chemicky podobný těmto alkaloidům.

 2. Laxativní účinky: Semena Morning Glory byla tradičně používána jako přírodní laxativum, protože obsahují látky, které mohou stimulovat pohyb střev.

 3. Antioxidantní účinky: Některé studie naznačují, že výtažky z Morning Glory mají antioxidantní vlastnosti, které mohou chránit buňky před poškozením volnými radikály. (2) (3)

Zdravotní přínosy pro člověka

Potenciální zdravotní přínosy Morning Glory zahrnují:

 1. Podpora duševního zdraví: Díky svým psychoaktivním vlastnostem mohou ergolinové alkaloidy podporovat duševní zdraví tím, že pomáhají při léčbě úzkosti, deprese a jiných duševních poruch. Studie naznačují, že tyto látky mohou ovlivňovat serotonergní systém v mozku, což může mít pozitivní dopad na náladu a emocionální stav.

 2. Antioxidantní ochrana: Antioxidanty obsažené v Morning Glory mohou pomáhat chránit tělo před oxidativním stresem a snižovat riziko chronických onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby a rakovina. Výzkumy ukázaly, že extrakty z této rostliny mohou neutralizovat volné radikály a snižovat zánětlivé procesy v těle.

 3. Trávicí zdraví: Tradiční použití semen jako laxativa naznačuje, že Morning Glory může pomáhat při zácpě a jiných trávicích problémech. Alkaloidy v semenech mohou stimulovat peristaltiku střev a podporovat zdravý pohyb střev. (1) (2) (3)

Vědecké citace a experimenty

Vědecké studie a experimenty potvrdily některé z uvedených účinků Morning Glory. Například výzkum publikovaný v Journal of Ethnopharmacology ukázal, že extrakty z Morning Glory mají výrazné antioxidantní vlastnosti, které mohou chránit buňky před poškozením volnými radikály .

Kratom World expert doktor alexander shulgin morning glory ipomoea purpurea semínka prodej

[Dr. Alexander Shulgin, chemik a farmakolog: „Ergolinové alkaloidy obsažené v Ipomoea purpurea vykazují podobné vlastnosti jako LSD, což naznačuje jejich potenciál v oblasti psychofarmakologie. Další výzkum by mohl odhalit jejich specifické terapeutické aplikace.“] (4)

Dr. Richard Evans Schultes, etnobotanik: „Tradiční použití Ipomoea purpurea v náboženských obřadech ukazuje na hluboké kulturní a duchovní významy této rostliny. Její psychoaktivní vlastnosti byly využívány k vyvolání vizí a komunikaci s duchy.“ (5)

Závěr

Morning Glory (Ipomoea purpurea) je fascinující rostlina s bohatou historií a řadou potenciálních zdravotních přínosů. Její krásné květy a schopnost rychle růst z ní činí oblíbenou okrasnou rostlinu, zatímco její semena obsahují látky, které mohou mít významné psychoaktivní a léčebné účinky. Výzkum na této rostlině pokračuje a může odhalit další způsoby, jak může být využita pro lidské zdraví.

Pokud vás tato krásná rostlina s jejími psychoaktivními účinky zaujala, můžete vyzkoušet Morning Glory semínka, která nabízíme.

Děkujeme Vám za přečtení, 

Váš Kratom World.

 

Zdroje

 1. Anticancer Activity of Ipomoea purpurea Leaves Extracts in Monolayer and Three-Dimensional Cell Culture. (2024, June 15). PubMed Central (PMC).https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8205580/ (1).
 2. The ethnobotany of psychoactive plant use: a phylogenetic perspective. (2024, June 18). PubMed Central (PMC).https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5068365/ (2).
 3. LSD: a new treatment emerging from the past. (2024, June 16). PubMed Central (PMC).https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4592308/ (3)
 4. Shulgin was known to many as the “Godfather of ecstasy”. (2024, June 17). NZ Drug Foundation.https://drugfoundation.org.nz/articles/shulgin-godfather-of-ecstasy (4)
 5. (2024, June 18). Cal Poly Humboldt and digital works from Cal Poly Humboldt.https://digitalcommons.humboldt.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1020&context=botany_jps.(5)
Jan/Jaroslav Němec
Jan/Jaroslav Němec


Zanech komentář


Také v Doplňky Stravy, Kratom, CBD & HHC-P

thajský kratom, analgetikum, síla, výdrž, bio, listy, mitragynin, stimulační účinky, výkonnost
Thajský kratom: jeho účinky, historie a jak se liší od kratomu z Indonésie

od Vojtěch Purkert červenec 17, 2024

Tento článek se zaměřuje na thajský kratom, rostlinu rodu Mitragyna speciosa, která roste v Thajsku a je známá svými léčebnými účinky a stimulačními vlastnostmi. Thajský kratom má hlubokou historii používání mezi místními obyvateli, kteří jej tradičně využívali k úlevě od bolesti, zvýšení energie a pro relaxaci. Přečtěte si o jeho historii, účincích a rozdílu oproti kratomu z Indonésie.

Číst víc
afrodisiakum, libido, testosteron, sport, Fadogia Agrestis, svaly, růst, hormony, prodej, kvalita, kratomworld
Fadogia Agrestis: botanický přehled a jeho účinky

od Vojtěch Purkert červenec 17, 2024

Fadogia Agrestis je stálezelený keř, který dorůstá do jednoho metru výšky a jeho dlouhé štíhlé listy doplňují drobné žluté květyDaří se mu v tvrdých podmínkách afrických savan, nejběžněji ho pak najdete v Nigérii, kde se těší velké oblibě tamních mužů. Tradičně se používá v africkém lidovém léčitelství k různým účelům, zejména jako afrodiziakum a k léčbě sexuálních dysfunkcí. Rostlina si získala pozornost na trhu moderních doplňků stravy díky svým údajným přínosům pro zvýšení libida a sportovního výkonu.
Číst víc
100% Citrónová šťáva, vitamín C, antioxidant, kratom, stav, draslík, kyselina citronová, flavonoidy, alkaloidy, zdraví, prodej, kvalita, kratomworld
Citrónová šťáva: Přírodní Boost Vaší Imunity

od Vojtěch Purkert červenec 17, 2024

Citrónová šťáva, bohatá na vitamín C, je základním produktem v mnoha domácnostech. Její svěží chuť a zdravotní benefity ji činí oblíbenou mezi lidmi po celém světě. Ale co vlastně znamená, když mluvíme o 100% citrónové šťávě, a proč byste ji měli zahrnout do svého jídelníčku?

Číst víc