Komplexní průvodce Omega-3 mastnými kyselinami

od Vojtěch Purkert June 11, 2024

Zdraví, omega 3 kyseliny, vejce, jogurt, mléko, kardiovaskulární zdraví, zdraví očí, duševní zdraví, rybí olej, prodej, kvalita, kratomworld,

Tento článek se ponoří do historie omega 3, jejich účinků na lidské tělo a mysl, praktických aplikací a doporučení odborníků.
Omega-3 mastné kyseliny si v posledních letech získala značnou pozornost pro své nesčetné zdravotní přínosy. Od podpory kardiovaskulárního zdraví až po zlepšení kognitivních funkcí jsou tyto esenciální tuky základním kamenem zdravé výživy.(1)

Historie Omega-3

Objev omega-3 mastných kyselin se datuje do počátku 20. století, kdy vědci začali chápat roli esenciálních mastných kyselin pro lidské zdraví.
Až v 70. letech minulého století však omega-3 mastné kyseliny získaly široké uznání.
Dánští vědci Bang a Dyerberg studovali nízký výskyt kardiovaskulárních onemocnění u grónských Eskymáků a připisují to jejich vysokému příjmu omega-3 mastných kyselin na mořském základě.
Tento klíčový výzkum podnítil celosvětový zájem o zdravotní přínosy omega-3.(2)

Účinky na lidské tělo a mysl

Kardiovaskulární zdraví:

Omega-3 mastné kyseliny, zejména EPA (kyselina eikosapentaenová) a DHA (kyselina dokosahexaenová), jsou dobře známé pro své vlastnosti chránící srdce. Pomáhají snižovat hladinu triglyceridů, snižují krevní tlak, snižují riziko arytmií a zpomalují tvorbu plaku v tepnách.

Protizánětlivé vlastnosti:

Omega-3 mají silné protizánětlivé účinky.

Mohou snížit produkci zánětlivých eikosanoidů a cytokinů, což jsou molekuly podílející se na chronickém zánětu.
Díky tomu jsou omega-3 prospěšné při léčbě stavů, jako je artritida a zánětlivá onemocnění střev.

Kognitivní funkce a duševní zdraví:

DHA je důležitou součástí membrán mozkových buněk. Adekvátní hladiny DHA jsou spojeny se zlepšenými kognitivními funkcemi a nižším rizikem neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba.

Omega-3 také hrají roli v duševním zdraví a studie ukazují, že mohou pomoci zmírnit příznaky deprese a úzkosti.

Zdraví očí:

DHA je také hlavní strukturální složkou sítnice. Příjem omega-3 je spojen se sníženým rizikem makulární degenerace, hlavní příčiny poškození zraku a slepoty.

Prenatální a kojenecký vývoj:

Omega-3 mastné kyseliny jsou klíčové během těhotenství a raného dětství pro vývoj mozku a očí. Těhotným ženám se často doporučuje zajistit dostatečný příjem DHA pro optimální vývoj svého dítěte.(1),(3)

Aplikace v každodenním životě

Dietní zdroje:

Nejlepšími dietními zdroji EPA a DHA jsou tučné ryby jako losos, makrela, sardinky a ančovičky. Pro ty, kteří dodržují vegetariánskou nebo veganskou stravu, je olej z řas dobrým rostlinným zdrojem DHA.

Doplňky:

Omega-3 doplňky, jako je rybí olej nebo krilový olej, jsou široce dostupné a mohou být účinným způsobem, jak zajistit dostatečný příjem, zejména pro ty, kteří nekonzumují dostatek pouze prostřednictvím stravy. Je důležité vybrat si vysoce kvalitní doplňky, které neobsahují kontaminanty.

Fortifikované potraviny:

Mnoho potravin je nyní obohaceno o omega-3, včetně vajec, jogurtu, mléka a dokonce i chleba a cereálií. Může to být snadný způsob, jak zvýšit příjem bez výrazných změn ve stravě.


Doporučení odborníků:

Kratom World Omega 3 mastné kyseliny prodej kratom world andrew expert doktor
[Dr. Andrew Weil, specialista na integrativní medicínu:

"Zajištění dostatečného příjmu omega-3 mastných kyselin je pro celkové zdraví klíčové. Doporučuji konzumovat dvě porce tučných ryb týdně nebo zvážit kvalitní doplněk rybího tuku. Pro ty, kteří mají dietní omezení, jsou doplňky na bázi řas výbornou alternativou."]

American Heart Association (AHA):

AHA doporučuje jíst ryby, zejména tučné, alespoň dvakrát týdně. Pro jedince s ischemickou chorobou srdeční doporučuje AHA asi 1 gram EPA a DHA dohromady denně, nejlépe z tučných ryb, ale doplňky lze zvážit po konzultaci s poskytovatelem zdravotní péče.

Národní institut zdraví (NIH):

NIH poskytuje podrobné pokyny pro příjem omega-3, přičemž zdůrazňuje význam těchto tuků při snižování zánětu a podpoře zdraví srdce. Naznačují, že dospělí by měli mít denní příjem 1,1 až 1,6 gramu ALA (kyselina alfa-linolenová), rostlinných omega-3, s dodatečným příjmem EPA a DHA pro komplexní přínosy.(2),(3)

Závěr

Omega-3 mastné kyseliny jsou životně důležité pro udržení zdravého srdce, mysli a těla. Pochopení jejich výhod a zajištění dostatečného příjmu prostřednictvím stravy nebo doplňků může vést k výraznému zlepšení zdraví. Jak výzkum pokračuje v odhalování rozsáhlých výhod těchto esenciálních tuků, začlenění omega-3 do vašeho denního režimu zůstává moudrou volbou pro dlouhodobé zdraví.(3)

Omega 3 mastné kyseliny nás svými zdravotními přínosy velice zaujaly a proto jsme si je pro vás připravili ve formě měkkých tobolek pro jednoduché užívání.

Děkujeme Vám za přečtení, 
Váš Kratom World.


Zdroje
:

1.Plasma lipids and lipoproteins in Greenlandic west coast Eskimos - PubMed. (n.d.). PubMed.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/5052396/

 2.The importance of the omega-6/omega-3 fatty acid ratio in cardiovascular disease and other chronic diseases - PubMed. (n.d.). PubMed. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18408140/

 3.Office of Dietary Supplements - Omega-3 Fatty Acids. (n.d.). Office of Dietary Supplements (ODS). https://ods.od.nih.gov/factsheets/Omega3FattyAcids-HealthProfessional/

 4.Are you getting enough omega-3 fatty acids? (2023b, June 30). www.heart.org. https://www.heart.org/en/news/2023/07/05/are-you-getting-enough-omega-3-fatty-acids

Vojtěch Purkert
Vojtěch Purkert


Zanech komentář


Také v Doplňky Stravy, Kratom, CBD & HHC-P

thajský kratom, analgetikum, síla, výdrž, bio, listy, mitragynin, stimulační účinky, výkonnost
Thajský kratom: jeho účinky, historie a jak se liší od kratomu z Indonésie

od Vojtěch Purkert červenec 17, 2024

Tento článek se zaměřuje na thajský kratom, rostlinu rodu Mitragyna speciosa, která roste v Thajsku a je známá svými léčebnými účinky a stimulačními vlastnostmi. Thajský kratom má hlubokou historii používání mezi místními obyvateli, kteří jej tradičně využívali k úlevě od bolesti, zvýšení energie a pro relaxaci. Přečtěte si o jeho historii, účincích a rozdílu oproti kratomu z Indonésie.

Číst víc
afrodisiakum, libido, testosteron, sport, Fadogia Agrestis, svaly, růst, hormony, prodej, kvalita, kratomworld
Fadogia Agrestis: botanický přehled a jeho účinky

od Vojtěch Purkert červenec 17, 2024

Fadogia Agrestis je stálezelený keř, který dorůstá do jednoho metru výšky a jeho dlouhé štíhlé listy doplňují drobné žluté květyDaří se mu v tvrdých podmínkách afrických savan, nejběžněji ho pak najdete v Nigérii, kde se těší velké oblibě tamních mužů. Tradičně se používá v africkém lidovém léčitelství k různým účelům, zejména jako afrodiziakum a k léčbě sexuálních dysfunkcí. Rostlina si získala pozornost na trhu moderních doplňků stravy díky svým údajným přínosům pro zvýšení libida a sportovního výkonu.
Číst víc
100% Citrónová šťáva, vitamín C, antioxidant, kratom, stav, draslík, kyselina citronová, flavonoidy, alkaloidy, zdraví, prodej, kvalita, kratomworld
Citrónová šťáva: Přírodní Boost Vaší Imunity

od Vojtěch Purkert červenec 17, 2024

Citrónová šťáva, bohatá na vitamín C, je základním produktem v mnoha domácnostech. Její svěží chuť a zdravotní benefity ji činí oblíbenou mezi lidmi po celém světě. Ale co vlastně znamená, když mluvíme o 100% citrónové šťávě, a proč byste ji měli zahrnout do svého jídelníčku?

Číst víc