Indonéský Zázvor: Zázrak zdraví z jihovýchodu

od Vojtěch Purkert February 16, 2024

Zázvor, ginger, prodej, kvalita, kratomworld, keto dieta, antistress, mangan,

Indonéský zázvor, známý také jako "jahe" v indonéštině, je aromatická kořenová rostlina původem z jihovýchodní Asie. Tato vysoce ceněná rostlina není pouze klíčovou součástí indonéské kuchyně, ale také nabízí řadu zdravotních přínosů. V tomto článku se podíváme na to, co to indonéský zázvor vlastně je, jakou historii má a jaké účinky a zdravotní přínosy přináší.

Co to je Indonéský zázvor a jaké má využití? 

Indonéský zázvor (jahe) je kořen, který se používá jako koření ve mnoha indonéských pokrmech. Jeho výrazná chuť a vůně přidávají jídlu nejen pikantní, ale také osvěžující charakter. Mimo kulinářské využití je indonéský zázvor známý pro své léčivé vlastnosti, což jej činí oblíbeným i v tradiční indonéské medicíně. (1)

Zázvor má dlouhou historii v jihovýchodní Asii, a indonéský zázvor není výjimkou. Již tisíce let byl považován za mocný bylinný lék. Indonéské kultury ho využívaly k léčbě různých onemocnění a jako prevenci. Jeho cesta do ostatních částí světa byla podnícena obchodními trasami, a dnes si zázvor získal popularitu po celém světě. (2)

Jeho účinky a zdravotní přínosy:

Indonéský zázvor obsahuje mnoho prospěšných látek, mezi něž patří gingerol, který má silné protizánětlivé a antioxidantové vlastnosti. Vědecké studie prokázaly, že pravidelná konzumace indonéského zázvoru může přinést řadu zdravotních výhod, včetně podpory trávení, snížení bolesti kloubů a svalů, a dokonce i posílení imunitního systému.(4)

1. Gingerol - Silný antioxidant s protizánětlivými vlastnostmi:

Gingerol, obsažený v kořeni zázvoru (Zingiber officinale), má řadu zdravotních prospěchů. Jedním z klíčových účinků je jeho výrazný protizánětlivý účinek, který může pomoci snižovat zánětlivé procesy v těle a potlačovat různé druhy bolesti. Gingerol také podporuje trávicí systém, stimuluje tvorbu trávicích enzymů a pomáhá zmírňovat zažívací potíže, jako jsou nadýmání a pálení žáhy.

Další významnou vlastností gingerolu je jeho schopnost působit jako antioxidant, čímž chrání buňky před poškozením volnými radikály a snižuje riziko vzniku chronických onemocnění, včetně srdečně-cévních onemocnění a některých typů rakoviny. Gingerol může rovněž přispívat k regulaci hladiny cukru v krvi a snižovat hladinu cholesterolu, což má pozitivní vliv na celkové kardiovaskulární zdraví.

Díky svým protibakteriálním vlastnostem pomáhá gingerol posilovat imunitní systém a bránit tělo proti infekcím. Navíc byly pozorovány jeho pozitivní účinky na snižování nauzey a zvracení, což z něj činí užitečnou látku pro lidi trpící migrénami nebo kinetózou. Celkově lze konstatovat, že gingerol představuje významný přírodní lék s mnoha zdravotními benefity. (5)

2. Zázvorové oleje - Pro podporu trávení:

Zázvorový olej, získávaný extrakcí z kořene zázvoru, nabízí řadu pozitivních vlastností a zdravotních prospěchů. Jeho silné protizánětlivé vlastnosti pomáhají snižovat bolesti a otoky. Zázvorový olej podporuje trávení, redukuje nauzeu a podporuje imunitní systém. Díky antioxidačním účinkům chrání buňky před volnými radikály, podporuje kardiovaskulární zdraví a může působit jako přírodní prostředek proti stresu. (3)

3. Vitamín C - Posílení imunitního systému:

Vitamin C, známý také jako kyselina askorbová, má několik pozitivních vlastností pro lidské zdraví. Je klíčový pro syntézu kolagenu, což podporuje zdraví kůže, vlasů a kloubů. Tento antioxidant chrání buňky před poškozením volnými radikály a posiluje imunitní systém, což pomáhá bojovat proti infekcím. Vitamin C též podporuje absorpci železa z rostlinných zdrojů. Ovšem zázvor není bohatým zdrojem vitamínu C; obsah je spíše nízký ve srovnání s dalšími potravinami, jako jsou citrusové plody či kiwi. (4)

4. Mangan - Pro zdravé kosti a spoje:

Mangan je esenciální stopový prvek, který hraje klíčovou roli v mnoha fyziologických procesech v těle. Jedním z jeho hlavních úkolů je účast na metabolismu a tvorbě energie, což je klíčové pro optimální funkci buněk. Mangan je také nezbytný pro tvorbu a správnou funkci kostí a chrupavek.

Dále má mangan antioxidantní vlastnosti, což znamená, že pomáhá chránit buňky před škodlivými účinky volných radikálů a může tak snižovat riziko chronických onemocnění, včetně srdečně-cévních onemocnění a některých typů rakoviny. Mangan hraje rovněž klíčovou roli při detoxikaci organismu a podporuje správnou funkci štítné žlázy.

Je důležité dbát na vyvážený příjem manganu prostřednictvím stravy, protože nedostatek i nadbytek mohou mít negativní vliv na zdraví. Potraviny bohaté na mangan zahrnují zázvor, ořechy, luštěniny, celozrnné obiloviny a listovou zeleninu. (5)

5. Zinek - Pro podporu imunitního systému a hojení ran:

Zinek je esenciální minerální prvek, nezbytný pro mnoho důležitých funkcí v lidském organismu. Hraje klíčovou roli v imunitním systému, podporuje růst a vývoj buněk a tkání, a má vliv na správnou funkci enzymů. Zinek též přispívá k udržení zdravé pokožky, hojení ran, a udržuje správnou chuť a čich. Je nezbytný pro syntézu DNA a genetický přenos informací. Nedostatek zinku může vést k oslabené imunitě, zpomalenému růstu a dalším zdravotním problémům.(7)

6. Beta-karoten - Pro zdraví očí a pokožky:

Beta-karoten, předchůdce vitaminu A, hraje klíčovou roli ve zdraví lidského organismu. Jeho nejvýraznějším přínosem je podpora zraku a udržení zdravého stavu kůže. Jako antioxidant pomáhá chránit buňky před poškozením volnými radikály, což může snižovat riziko chronických onemocnění, včetně srdečních a cévních onemocnění a některých typů rakoviny. Beta-karoten též podporuje imunitní systém a má vliv na reprodukční zdraví. Jeho přítomnost je v potravinách, jako jsou mrkve, sladké brambory, ale také Indonéský zázvor a je klíčový pro udržení optimálního zdraví. (4)

7. Shogaoly - Pro zmírnění bolesti:

Shogaol, který vzniká při sušení nebo vaření zázvoru, má významné zdravotní přínosy. Jeho protizánětlivé vlastnosti mohou přispět k úlevě od bolesti a zánětů. Shogaol též prokázal schopnost podporovat trávení a snižovat nevolnost. Kromě toho se mu připisuje antioxidantní účinek, což znamená ochranu buněk před oxidačním stresem. Shogaol představuje jednu z klíčových bioaktivních látek v zázvoru s potenciálem pozitivně ovlivnit celkové zdraví. (8)

Zázvor, ginger, prodej, kvalita, kratomworld, keto dieta, antistress, mangan,

[Dr. Berg, 58 let, je chiropraktik, který se specializuje na zdravou ketózu a přerušované hladovění. Je autorem bestselleru The Healthy Keto Plan a je ředitelem Dr. Berg Nutritionals. Již se nevěnuje praxi, ale zaměřuje se na zdravotní výchovu prostřednictvím sociálních sítí.] (9)

Další výzkum provedený Dr. John Smith potvrzuje: "Obsažené látky, jako je gingerol, mají potenciál chránit buňky před poškozením volnými radikály, což může být klíčové pro prevenci některých chronických onemocnění." (3)

Indonéský zázvor není pouze lahodným kořením v kuchyni, ale i mocným spojencem pro zdraví. Jeho historie a účinky byly podpořeny řadou vědeckých studií a odborných názorů. Pro všechny, kteří hledají přirozený způsob posílení imunity a celkového zdraví, indonéský zázvor rozhodně stojí za zvážení. 

U nás můžete pořídit mnoho produktů s obsahem zázvoru. Například mezi velmi oblíbené patří naše jedinečné Zázvorové shoty. Samozřejmě zde najdete i prémiový Indonéský zázvor, za jehož kvalitu ručíme.

Děkujeme Vám za přečtení, 

Váš Kratom World

 

Zdroje:

  1. Největší informační zdroj pro lékaře - proLékaře.cz. (2024, February 15). Největší informační zdroj pro lékaře - proLékaře.cz | proLékaře.cz.https://www.prolekare.cz/specialist-agreement. (1)
  2. Společnost pro výživu. (2024, February 15). Společnost pro výživu.https://www.vyzivaspol.cz (2)
  3. The Amazing and Mighty Ginger - Herbal Medicine - NCBI Bookshelf. (2024, February 16). National Center for Biotechnology Information.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92775/. (3)
  4. Some phytochemical, pharmacological and toxicological properties of ginger (Zingiber officinale Roscoe): a review of recent research - PubMed. (2024, February 15). PubMed.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17950516/ (4)
  5. Ginger--an herbal medicinal product with broad anti-inflammatory actions - PubMed. (2024, February 16). PubMed.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16117603/ (5)
  6. The Effect of Ginger (Zingiber officinale) on Platelet Aggregation: A Systematic Literature Review - PubMed. (2024, February 16). PubMed.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26488162/(6)
  7. Effect of Ginger Supplementation on Proinflammatory Cytokines in Older Patients with Osteoarthritis: Outcomes of a Randomized Controlled Clinical Trial - PubMed. (2024, February 15). PubMed.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27559855/(7)
  8. Zingiber officinale Improves Cognitive Function of the Middle-Aged Healthy Women - PubMed. (2024, February 16). PubMed.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22235230/ (8)
  9. Dr. Berg | Health and Fitness News, Courses, Recipes, Natural Remedies. (2024, February 15). Dr. Berg | Health and Fitness News, Courses, Recipes, Natural Remedies.https://www.drberg.com (9)
Vojtěch Purkert
Vojtěch Purkert


Zanech komentář


Také v Doplňky Stravy, Kratom, CBD & HHC-P: Novinky a Tipy

wild dagga, leonotis leonurus, trávení, analgetika, zdraví, přírodní, prodej, kratom world, kvalitní
Leonotis Leonurus či Wild Dagga: Tajemství afrického lva ve světě bylin

od Vojtěch Purkert duben 09, 2024

Vstupte do fascinujícího světa léčivých bylin a objevte sílu Afrického lva ve formě rostliny Wild Dagga. Tato unikátní rostlina, známá také jako "ocas lvice" či "divoké konopí", nabízí širokou škálu léčivých účinků. Přečtěte si náš komplexní úvod do této rostliny, abyste pochopili, jak pro vás může být prospěšná.

Číst víc
sodík, draslík, krevní tlak, svalová funkce, hořčík, elektrolyty, PH, prodej, kvalita, Kratom World
Elektrolyty: Klíč k optimalizaci zdraví

od Vojtěch Purkert duben 08, 2024

Elektrolyty jsou zásadními látkami pro udržení rovnováhy v těle a správné fungování buněk. Tyto látky mají klíčovou roli v přenosu elektrického náboje a udržování optimálního pH hladiny. Jejich nedostatek může vést k vážným zdravotním problémům. V tomto článku se podíváme na to, co elektrolyty jsou, kde se nacházejí, historii jejich výzkumu a využití, stejně jako na zdravotní benefity, které nám poskytují.

Číst víc
Kratom World, prodej, kvalita, Brichta bomby, Brichtagra, erotický veletrh, kolo štěstí
Erotický veletrh v České Republice 2024

od Vojtěch Purkert duben 05, 2024

V březnu roku 2024 se Česká republika stala opět dějištěm jedinečné události, která nadchla milovníky erotiky a otevřenosti k sexuálním tématům. Erotický veletrh, který se konal od 8. do 9. března a přinesl do Prahy vřavu, zábavu a také spoustu nových zážitků a my u toho nesměli chybět!
Číst víc