Co je to Rozmarýn rosmarinus officinalis a jaké má účinky?

od Jan/Jaroslav Němec October 10, 2022

Rozmarýn Rosemary Kvalitní Rozmarýn Z Indonésie Čaj Zlepšení Nálady a Imunity

Co je to Rosmarinus officinalis

Rozmarýn lékařský neboli rozmarýna lékařská (latinsky Rosmarinus officinalis) je aromatická bylina z čeledi hluchavkovitých, jejímž původním domovem je klimaticky příznivé Středomoří. Vyrůstá jako stálezelený bohatě větvený keřík s úzkými vstřícnými listy, v době rozkvětu jej zdobí nádherné květy bílé, modré nebo fialové barvy. Plodem je tvrdka.


Kde se pěstuje

Původní oblast rozšíření zahrnuje Středomoří. Pěstuje se také v Anglii, USA, Mexiku a téměř po celé střední a východní Evropě, zde ale platí malá podmínka, neboť nepřežije tuhé zimy a musí přezimovat ve skleníku.


Účinky Rozmarýnu:

Bylinka má široké spektrum léčivých vlastností. Jedná se oantioxidant, podporujepřirozenou obranyschopnost organismu. Přispívá k normální činnostitrávení,jater ažlučníku, příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi avylučování, respektivepročištění těla. Blahodárně působí také naledviny amočové cesty, napomáhá udržovat normální funkcedýchacího systému asrdce, podporujekrevní oběh. Rozmarýn je vhodný pro celkovéosvěžení těla. Ženy jej mohou vyzkoušet pro komfort v obdobímenopauzy, všichni bez rozdílu pohlaví pro zdravéklouby. V oblasti duševního zdraví je vhodný pro dobroupaměť a uchováníemočního komfortu (pozitivně ovlivňujestres).

Rozmarýn- použití, co se dá z rozmarýnu vyrobit?

Sušené listy rozmarýnu se používají k přípravě čaje, povzbuzující koupele nebo k inhalacím. Rozmarýn je také skvělým kořením, které se hodí zejména k rybímu a kuřecímu masu.


Postup přípravy:

 Na přípravunálevuzalijte 1 lžičku 1/4 l vroucí vody a nechte louhovat pod pokličkou po dobu 15 minut. Užívejte 3 - 4x denně teplý mezi jídly. 


Na přípravukoupele použijte 50 g listů na litr vody, uvede se k varu a nechá se na 30 minut odstát. Poté se scedí a přidá do koupele. 


K inhalaci potřebujeme 10 g rozmarýnu na 1 litr vody, přiveďte směs vody a listů k varu a nechejte 10 minut louhovat. Inhalujte několikrát denně.


Historie rozmarýnu 

Historie rozmarýnu je dlouhá. Pěstovali ho už staří Řekové a Římané. Název Rosmarinus má původ ve slovech ros a marina – mořská rosa Říkalo se o něm, že povzbuzuje paměť, proto řečtí studenti často nosili na hlavách rozmarýnové věnce. Tato rostlina byla spojena s láskou a smrtí. Co si pod tím představit?  Zemřelým se při pohřbu vkládala do rukou snítka rozmarýnu, která symbolizuje vzpomínky. Na druhou stranu ale i lásku. Z toho důvodu ho mívaly při sobě nevěsty během svatebního dne. Protože funguje i jako léčivka, býval vyhledávaným prostředkem proti moru.


Dávkování:

Jako bylina i koření se používají čerstvé nebo sušené listy. Sušené rozmarýnové listy mají silné, kafrové aroma. Doporučená denní dávka koření jemaximálně 1 lžička rozmarýnu do pokrmu určeného pro 4 osoby. Ve větším množství může mít opojné účinky.

 

Rozmarýn si u nás můžete koupit na produktové stránce BIO Rozmarýn Lékařský

Jan/Jaroslav Němec
Jan/Jaroslav Němec


Zanech komentář


Také v Doplňky Stravy, Kratom, CBD & HHC-P: Novinky a Tipy

wild dagga, leonotis leonurus, trávení, analgetika, zdraví, přírodní, prodej, kratom world, kvalitní
Leonotis Leonurus či Wild Dagga: Tajemství afrického lva ve světě bylin

od Vojtěch Purkert duben 09, 2024

Vstupte do fascinujícího světa léčivých bylin a objevte sílu Afrického lva ve formě rostliny Wild Dagga. Tato unikátní rostlina, známá také jako "ocas lvice" či "divoké konopí", nabízí širokou škálu léčivých účinků. Přečtěte si náš komplexní úvod do této rostliny, abyste pochopili, jak pro vás může být prospěšná.

Číst víc
sodík, draslík, krevní tlak, svalová funkce, hořčík, elektrolyty, PH, prodej, kvalita, Kratom World
Elektrolyty: Klíč k optimalizaci zdraví

od Vojtěch Purkert duben 08, 2024

Elektrolyty jsou zásadními látkami pro udržení rovnováhy v těle a správné fungování buněk. Tyto látky mají klíčovou roli v přenosu elektrického náboje a udržování optimálního pH hladiny. Jejich nedostatek může vést k vážným zdravotním problémům. V tomto článku se podíváme na to, co elektrolyty jsou, kde se nacházejí, historii jejich výzkumu a využití, stejně jako na zdravotní benefity, které nám poskytují.

Číst víc
Kratom World, prodej, kvalita, Brichta bomby, Brichtagra, erotický veletrh, kolo štěstí
Erotický veletrh v České Republice 2024

od Vojtěch Purkert duben 05, 2024

V březnu roku 2024 se Česká republika stala opět dějištěm jedinečné události, která nadchla milovníky erotiky a otevřenosti k sexuálním tématům. Erotický veletrh, který se konal od 8. do 9. března a přinesl do Prahy vřavu, zábavu a také spoustu nových zážitků a my u toho nesměli chybět!
Číst víc