Co je to Rozmarýn rosmarinus officinalis a jaké má účinky?

Rozmarýn Rosemary Kvalitní Rozmarýn Z Indonésie Čaj Zlepšení Nálady a Imunity

Co je to Rosmarinus officinalis

Rozmarýn lékařský neboli rozmarýna lékařská (latinsky Rosmarinus officinalis) je aromatická bylina z čeledi hluchavkovitých, jejímž původním domovem je klimaticky příznivé Středomoří. Vyrůstá jako stálezelený bohatě větvený keřík s úzkými vstřícnými listy, v době rozkvětu jej zdobí nádherné květy bílé, modré nebo fialové barvy. Plodem je tvrdka.


Kde se pěstuje

Původní oblast rozšíření zahrnuje Středomoří. Pěstuje se také v Anglii, USA, Mexiku a téměř po celé střední a východní Evropě, zde ale platí malá podmínka, neboť nepřežije tuhé zimy a musí přezimovat ve skleníku.


Účinky Rozmarýnu:

Bylinka má široké spektrum léčivých vlastností. Jedná se oantioxidant, podporujepřirozenou obranyschopnost organismu. Přispívá k normální činnostitrávení,jater ažlučníku, příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi avylučování, respektivepročištění těla. Blahodárně působí také naledviny amočové cesty, napomáhá udržovat normální funkcedýchacího systému asrdce, podporujekrevní oběh. Rozmarýn je vhodný pro celkovéosvěžení těla. Ženy jej mohou vyzkoušet pro komfort v obdobímenopauzy, všichni bez rozdílu pohlaví pro zdravéklouby. V oblasti duševního zdraví je vhodný pro dobroupaměť a uchováníemočního komfortu (pozitivně ovlivňujestres).

Rozmarýn- použití, co se dá z rozmarýnu vyrobit?

Sušené listy rozmarýnu se používají k přípravě čaje, povzbuzující koupele nebo k inhalacím. Rozmarýn je také skvělým kořením, které se hodí zejména k rybímu a kuřecímu masu.


Postup přípravy:

 Na přípravunálevuzalijte 1 lžičku 1/4 l vroucí vody a nechte louhovat pod pokličkou po dobu 15 minut. Užívejte 3 - 4x denně teplý mezi jídly. 


Na přípravukoupele použijte 50 g listů na litr vody, uvede se k varu a nechá se na 30 minut odstát. Poté se scedí a přidá do koupele. 


K inhalaci potřebujeme 10 g rozmarýnu na 1 litr vody, přiveďte směs vody a listů k varu a nechejte 10 minut louhovat. Inhalujte několikrát denně.


Historie rozmarýnu 

Historie rozmarýnu je dlouhá. Pěstovali ho už staří Řekové a Římané. Název Rosmarinus má původ ve slovech ros a marina – mořská rosa Říkalo se o něm, že povzbuzuje paměť, proto řečtí studenti často nosili na hlavách rozmarýnové věnce. Tato rostlina byla spojena s láskou a smrtí. Co si pod tím představit?  Zemřelým se při pohřbu vkládala do rukou snítka rozmarýnu, která symbolizuje vzpomínky. Na druhou stranu ale i lásku. Z toho důvodu ho mívaly při sobě nevěsty během svatebního dne. Protože funguje i jako léčivka, býval vyhledávaným prostředkem proti moru.


Dávkování:

Jako bylina i koření se používají čerstvé nebo sušené listy. Sušené rozmarýnové listy mají silné, kafrové aroma. Doporučená denní dávka koření jemaximálně 1 lžička rozmarýnu do pokrmu určeného pro 4 osoby. Ve větším množství může mít opojné účinky.

 

Rozmarýn si u nás můžete koupit ZDE. 


Zanech komentář