Co je to Guarana a jaké jsou její účinky?

od Jan/Jaroslav Němec July 14, 2023

Kratom World Guarana Prodej Praha Lovosice Kratom green Maeng da kofein

Káva již není králem kofeinu

 

Ačkoli je káva proslulá svým obsahem kofeinu a miliony lidí ji používají k rannímu probuzení, existuje ještě jedno bobulovité ovoce, které poskytuje silnější povzbuzující účinek. Seznamte se s guaranou!

 

Guarana je druh popínavé rostliny, která pochádza pocházející z amazonského deštného pralesa. Vyskytuje se ve Venezuele a některých částech Brazílie. Jako popínavý keř se přichycuje k jiným rostlinám a vyrůstá na nich, kde může dosáhnout výšky až 12 metrů. Rostlina guarana vytváří malé červené nebo hnědé bobule o velikosti kávových zrn, obsahují černá semena, která jsou pokryta bílými vločkami, které svým zvláštním vzhledem připomínají oční bulvy.

 

Může se zdát nevinná, ale toto drobné ovoce je skutečným raketovým palivem. Guarana obsahuje 4-6krát více kofeinu než káva, což z ní činí krále kofeinové říše. Každá bobule obsahuje až 4,5 % kofeinu. Často se používá jako složka energetických nápojů nebo guaraninové limonády, například Guarana Antarctica. Vzhledem k obsahu kofeinu v semenech guarany mohou mít semena kromě zvýšení hladiny energie i další zdravotní účinky, protože obsahují antioxidanty a další cenné látky, například teobromin a teofylin, stimulanty velmi podobné kofeinu. Studie totiž ukazují, že guarana dokáže vše od zlepšení zdraví pokožky až po zvýšení úbytku hmotnosti a další.

 

Rozdíl mezi kávou a guaranou

Káva není pro každého. Hořká chuť a krátkodobý příliv energie může mnohé z nás přimět k tomu, aby si našli jinou alternativu. V takovém případě může být guarana ideální volbou.

 

Jednou z hlavních výhod guarany oproti kávě je délka trvání stimulace. Příliv energie, který guarana poskytuje, je mnohem dlouhodobější než u kávy; navíc je stimulace obvykle méně nervózní a má jasnější charakter. Guarana se v těle vstřebává pomalu, což vede k dlouhodobému uvolňování energie po dobu několika hodin - což je v ostrém kontrastu s rychlým návalem a pádem, který zažíváme u kávy.

 

Guarana však neobsahuje pouze vyšší množství kofeinu než káva, ale ukrývá v sobě i další alkaloidy a tuky, které mají potenciál potlačovat pocity hladu a žízně. To je jeden z hlavních důvodů, proč se guarana často využívá v programech na hubnutí. Také proto, že je zapotřebí pouze nepatrné množství prášku, nedochází prakticky k příjmu kalorií.

 

Přirozené teplo, které guarana v těle vytváří, je známé jako termogeneze - normální metabolický proces, který napomáhá odbourávání uloženého tělesného tuku na energii. Zatímco kofein obsažený v kávě i guaraně tento proces usnadňuje, teobromin a teofylin obsažené v guaraně jej ještě posilují.

 

V důsledku toho je guarana mimořádně životaschopnou a v mnoha ohledech vhodnější alternativou kávy. Dodává trvalou energii bez nervozity a obsahuje zdravé antioxidanty. Dalo by se namítnout, že rychlý nával kávy je to, co někteří lidé ráno potřebují, aby byli okamžitě čilí; výměna kávy za guaranu jako denní nápoj by však mohla potenciálně uvolnit trvalejší energii, která vám pomůže zvládnout náročný pracovní den.

 

 

Benefity, které guarana přináší :

 

  1. Může pomoci omezit růst rakoviny

Guarana je plná sloučenin, které mají antioxidační vlastnosti. Patří mezi ně kofein, teobromin, třísloviny, saponiny a katechiny. Antioxidanty jsou prospěšné sloučeniny, které pomáhají bojovat proti tvorbě volných radikálů a zabraňují oxidačnímu poškození buněk. Nejen to, studie na zkumavkách zjistily, že mohou dokonce chránit před chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby, rakovina, cukrovka a stárnutí kůže.

 

  1. Snižuje únavu a zlepšuje soustředění

Guarana je známá především jako vynikajícím zdrojem kofeinu, který pomáhá udržovat soustředění a duševní energii. Kofein funguje tak, že blokuje účinky adenosinu, sloučeniny, která pomáhá vašemu mozku relaxovat. Váže se na adenosinové receptory a zabraňuje jejich aktivaci.

 

  1. Může vám pomoci lépe se učit

Výzkum ukázal, že guarana může zlepšit vaši schopnost učit se a pamatovat si. Jedna studie se zabývala účinky různých dávek guarany na náladu a učení. Účastníci studie nedostávali buď žádnou guaranu, nebo 37,5 mg, 75 mg, nebo 150 mg. Lidé, kteří dostávali guaranu, věnovali větší pozornost svým úkolům a rychleji je dokončili.

 

  1. Může mít vlastnosti, které pomáhají podporovat hubnutí

Kvůli obsahu kofeinu, který může zvýšit metabolismus o 3-11 % v průběhu 12 hodin. Rychlejší metabolismus znamená, že vaše tělo spaluje více kalorií v klidu. Studie na zkumavkách navíc zjistily, že guarana může potlačovat geny, které podporují tvorbu tukových buněk, a podporovat geny, které ji zpomalují.

 

  1. Bojuje proti únavě

Guarana je plná kofeinu, přičemž semena obsahují vyšší koncentraci kofeinu než zrnková káva. Kofein působí jako stimulant a ovlivňuje aktivitu některých neurotransmiterů v mozku, čímž zvyšuje hladinu energie. Proto se nápoje, jako je káva a energetické nápoje, často používají jako rychlá pomoc při nedostatku energie a únavě.

 

Některé výzkumy naznačují, že kromě boje proti fyzické únavě může guarana pomoci snížit i únavu duševní. Jedna studie publikovaná v časopise Appetite ukázala, že její užívání dokázalo u účastníků snížit mentální únavu spojenou s trvalým duševním úsilím.

 

  1. Může zmírnit chronický průjem a léčit zácpu

Guarana se již po staletí používá jako přírodní žaludeční tonikum k léčbě zažívacích potíží, jako je chronický průjem a zácpa. Může mít účinky proti průjmu, protože je bohatá na třísloviny neboli rostlinné antioxidanty. Třísloviny jsou rostlinné sloučeniny, které mohou zabránit vylučování přebytečné vody do střev a rychle tak zastavit průjem.

 

Na druhou stranu je guarana bohatá na kofein, který může působit jako přírodní projímadlo.

Kofein stimuluje peristaltiku, což je proces, který aktivuje stahy ve svalech střev a tlustého střeva. To může zmírnit zácpu tím, že vytlačí obsah do konečníku. Nízké dávky guarany neposkytují mnoho kofeinu, takže mají spíše protiprůjmový účinek. Vysoké dávky poskytují více kofeinu a mohou mít projímavé účinky.

 

  1. Může přinést úlevu od bolesti

Guaranu historicky používaly amazonské kmeny jako prostředek proti bolesti. Vlastnosti guarany tlumící bolest jsou způsobeny vysokým obsahem kofeinu. Kofein hraje roli při tlumení bolesti, protože váže a blokuje adenosinové receptory. Dva z těchto receptorů - A1 a A2a - se podílejí na stimulaci pocitu bolesti. Když se kofein na tyto receptory naváže, může snížit pocity bolesti. To je jeden z důvodů, proč se kofein běžně vyskytuje v mnoha volně prodejných lécích proti bolesti. Studie prokázaly, že může výrazně zvýšit jejich účinky

 

  1. Udržuje pleť zářivou

Guarana je díky obsahu kofeinu a antioxidantů skvělým doplňkem každé přírodní péče o pleť. Kofein pomáhá chránit pokožku před UV zářením. Zpomaluje také stárnutí pokožky a podporuje krevní oběh a průtok krve. Jedna studie publikovaná v časopise Journal of Cosmetic Dermatology ukázala, že kosmetika obsahující guaranu pomáhá snižovat ochablost pleti a minimalizuje vrásky pod očima a kolem nich.

 

Několik studií in vitro navíc ukazuje, že guarana může zpomalovat a potlačovat tvorbu tukových buněk, a pomáhat tak snižovat množství tělesného tuku.

 

  1. Může chránit před poruchami zraku souvisejícími s věkem

Je běžné, že se zrak s věkem postupně zhoršuje. Věci jako sluneční záření, špatná strava a určitý životní styl, jako je kouření, mohou časem oči opotřebovávat a zvyšovat riziko poruch souvisejících s očima.  Guarana obsahuje sloučeniny, které bojují proti oxidačnímu stresu, což je hlavní rizikový faktor poruch zraku souvisejících s věkem, jako je makulární degenerace, šedý zákal a zelený zákal. Jedna studie zjistila, že lidé, kteří guaranu konzumovali pravidelně, měli podle vlastního vyjádření lepší zrak než lidé, kteří ji konzumovali střídmě nebo vůbec.

 

Ve stejné studii vědci prováděli pokusy ve zkumavkách, aby zjistili, zda guarana může chránit oční buňky před sloučeninami, které vytvářejí oxidační stres. Guarana ve srovnání s placebem významně snížila množství poškození DNA a odumírání očních buněk

Přesto je výzkum v oblasti guarany a očních poruch souvisejících s věkem omezený. Před vydáním doporučení je třeba provést více studií na lidech.

 

 

Jak užívat guaranu ?

 

Doplňky stravy s guaranou jsou k dispozici v mnoha různých formách, od čaje z guarany po extrakt z guarany a další. Prášek ze semen guarany se také často přidává do nápojů a výrobků, které jsou inzerovány jako pomoc při přirozeném zvyšování hladiny energie. Často se nachází vedle směsi dalších bylin a rostlin obsahujících termogenní vlastnosti.

 

Ačkoli v současné době nejsou k dispozici žádné oficiální pokyny pro dávkování guarany, většina výzkumů ukazuje, že nejpřínosnější mohou být dávky pro dospělé jedince 1 až 2 gramy 1-2x denně. Držte se tohoto dávkování, abyste maximalizovali potenciální zdravotní přínosy a minimalizovali riziko nežádoucích vedlejších účinků.

Kvalitní Guaranu u nás můžete zakoupit ZDE.

Děkujeme za přečtení, 

Váš Kratom World

Jan/Jaroslav Němec
Jan/Jaroslav Němec


Zanech komentář


Také v Doplňky Stravy, Kratom, CBD & HHC-P

probiotika, postbiotika, kvalita, nemoc, zdraví, antibiotika, kratom world, prodej
Postbiotika: Nový trend ve zdraví střev

od Vojtěch Purkert květen 23, 2024

V dnešní době se stále více lidí zajímá o zdraví svého trávícího systému a hledá nové způsoby, jak podpořit zdravou střevní mikroflóru. Zatímco probiotika a prebiotika jsou dobře známé a často diskutované, do popředí se dostává nový hráč – postbiotika. V tomto článku se podíváme na to, co postbiotika jsou, jaké mají zdravotní přínosy, kde je najdeme a jak působí na náš organismus.

Číst víc
protein, zdraví, vitalita, imunita, rýže, konopný protein, prodej, kratom world, kvalita
Využití přírodní síly: Zkoumání historie a výhod přírodních proteinů

od Vojtěch Purkert květen 21, 2024

Při hledání optimálního zdraví a fitness nelze úlohu bílkovin přeceňovat.
Tyto základní makroživiny slouží jako stavební kameny života, usnadňují klíčové tělesné funkce a podporují růst, regeneraci a celkovou vitalitu svalů.
Zatímco syntetické proteinové doplňky zaplavily v posledních letech trh, stále více se uznává nesrovnatelné výhody, které nabízejí přírodní zdroje proteinů, jako je například konopný a rýžový protein.
Číst víc
kratom world konopex festival konopí ostrava
KONOPEX 2024

od Vojtěch Purkert květen 16, 2024

Přečtěte si jak probíhal ostravský festival Konopex 2024, na kterém jsme si pro vás připravili náš stan a chill out zónu. Stan jsme pro Vás chystali již od čtvrtka, tak aby v pátek bylo vše připravené na Vaši návštěvu.
Číst víc