Wayusa neboli Guayusa, její účinky, příprava a původ

od Jan/Jaroslav Němec May 17, 2022

Wayusa Guayusa Zelená Listy a Drcený prášek podobné účinky Wayusa Guayusa Jako Yerba Maté Přírodní Energie, Kofein

Na trhu najdeme v současnosti řadu povzbuzujících látek, které mají blahodárné účinky nejenom pro naše tělo, ale i mysl. Slyšeli jste už o wayuse? 

 

Milujete yerbu maté pro její povzbuzující účinky? Tak si jistě zamilujete i wayusu! 

Jen málokdo si dokáže ranní rituál představit bez hrnku teplého povzbuzujícího čaje nebo vůně čerstvě umleté kávy. A co teprve jejich povzbuzující účinky, které se dostaví pozvolna po několika hodinách po konzumaci. Díky kofeinu nebo theinu dokáže naše tělo fungovat i pro probdělé noci, kdy bychom jinak nebyli schopni vykonávat úkony, které jsou od nás očekávány. Na trhu se v posledních letech ale objevují i další alternativy, které vás překvapí nejenom svými povzbuzujícími účinky.  

 

Odkud je guayusa? 

Wayusa (guayusa) je posvátná rostlina, která pochází z amazonských deštných pralesů. Její domovinou je ale hlavně Ekvádor. Tamní indiáni z rodu Kičua dodnes věří, že se jedná o rostlinu, která povzbuzuje snění a chrání před zlými duchy. Možná i díky tomu si vysloužila název „noční strážce“. 

 

Indiáni z rodu Kičua připravují tento tradiční nápoj ráno po probuzení, kdy ho nechávají dlouze projít varem a následně ho popíjí při rozbřesku. Jedná se o jakýsi rituál, kdy se všichni společně usadí v kruhu a vypráví si sny z předešlé noci. Společně se v nich snaží najít porozumění. 

 

Mnoho lidí tuto rostlinu zaměňuje s námi známou Cesmínou paraguayskou (yerbou), jejich účinky se však v některých ohledech liší. I zde najdete celou řadu stimulantů, jako je kofein, theobromin atd., ale i poměrně značnou dávku L-thaninu. Ten v mozku přispívá ke tvorbě alfa vln, díky které dochází v mozku k lepšímu prokrvení a podpoře myšlení. Mnoho lidí nezávisle na sobě pozorovalo i další tělu prospěšné účinky a mají tak pozitivní zkušenosti s wayusou. Vyzkoušejte wayusu z Prahy a přesvědčte se o jejich účincích i vy. 

 

A jaké jsou další účinky wayusy?

  • Probouzí tělo i mysl
  • Podporuje koncentraci a funkci učení
  • Díky vysokému množství antioxidantů bojuje proti prvním známkám stárnutí
  • Účinně stimuluje sexuální libido
  • Zlepšuje kvalitu spánku 
  • Očišťuje ledviny a močový měchýř
  • Bojuje s vysokým krevním tlakem 

 

V čem spočívá příprava wayusy? 

I když už bylo řečeno, že se v některých ohledech wayusa podobá yerbě, jejich příprava je rozdílná. Pokud toužíte z rostliny získat co možná největší množství účinných látek, vařte jí na mírném ohni ve velkém hrnci při rozbřesku. Následně jí stačí přelít do skleněné nádoby a volně ji konzumovat během celého dne. Čaj z wayusy vás jistě překvapí svou netradiční chutí i vůní. 

Kde je možné wayusu koupit?

Prodej wayusy je u nás zatím omezen. Je však možné jí naleznout na některých e-shopech se zdravou výživou, či v kamenných prodejnách se specializovanou výživou. 

 

Co je to guayusa? 

Wauysu můžete také velmi často najít pod jejím druhým jménem guayusa zelená. Účinky guayusy jsou známé již po celá tisíciletí a pomalu ale jistě se tato zázračná rostlina začíná objevovat i u nás. Pro přípravu tohoto lahodného nápoje se používají listy stromu Ilex Guayusa. Jedná se o stálezelený strom, který může dorůstat až do výšky 30 m. Ilex Guayusa je z rodu cesmín, proto může nápoj z ní do určité míry připomínat právě tolik opěvovanou yerbu maté. Tato rostlina má oválné listy a drobné bílé květenství, které se následně změní v sytě červené plody. 

 

Krom již zmíněného Ekvádoru, jsou její domovinou též některé oblasti v Peru nebo Kolumbii. Její pěstování probíhá cíleně v pralesních zahradách a díky tomu je možné jí dovážet v organické kvalitě. K jejímu pěstování tak není zapotřebí žádných umělých hnojiv, které by mohly výraznou měrou ovlivnit její kvalitu. Každá sklizeň listů se provádí ručně a přibližně jednou za čtyři roky. Sklizené listy se následně nechávají volně usychat na přímém slunci. Výsledkem jsou listy prvotřídní organické kvality, které jsou to nejlepší, co svému tělu můžete dopřát. No ještě aby ne, její léčivé účinky jsou známé již více než 1500 let.

Jan/Jaroslav Němec
Jan/Jaroslav Němec


Zanech komentář


Také v ...

supergreens, super zelená zelenina, brokolice, kapusta, prodej, houby, vláknina, kratomworld, kvalita, špenát, petržel, imunita, antioxidant
Super Greens: Jak můžou změnit váš životní styl a zdraví?

od Vojtěch Purkert únor 21, 2024

V poslední době jsme se setkali se spoustou fitness značek a influencerů, kteří propagují produkty nazývané "Supergreens". Zajímalo vás někdy, co to supergreens jsou a jestli jsou pro vás dobré? Rozhodli jsme se udělat si menší průzkum a zjistit pro vás, jestli jsou opravdu nějakým způsobem prospěšné pro naše tělo a nebo je to jen marketingový tah? 
Číst víc
Ibišek súdánský, kvalita, prodej, kratomworld, antioxidant, relax, čaj, zdraví, stres
Ibišek Súdánský: Jeho Tajemství a Zdravotní Benefity

od Vojtěch Purkert únor 21, 2024

Ibišek súdánský, známý také jako Hibiscus sabdariffa, není pouze okrasnou květinou, ale také skvělým přírodním zdrojem pro podporu zdraví. V tomto článku se podíváme na to, co je to za rostlinu, odkud pochází, jakou má historii a jaké zdravotní přínosy a účinky může nabídnout. 

Číst víc
Zázvor, ginger, prodej, kvalita, kratomworld, keto dieta, antistress, mangan,
Indonéský Zázvor: Zázrak zdraví z jihovýchodu

od Vojtěch Purkert únor 19, 2024

Indonéský zázvor, známý také jako "jahe" v indonéštině, je aromatická kořenová rostlina původem z jihovýchodní Asie. Tato vysoce ceněná rostlina není pouze klíčovou součástí indonéské kuchyně, ale také nabízí řadu zdravotních přínosů. V tomto článku se podíváme na to, co to indonéský zázvor vlastně je, jakou historii má a jaké účinky a zdravotní přínosy přináší.
Číst víc